По-тежко, по-високо, по-далече – крановете на BAUMA 2007Кранови стрели все по-често се издигат в небето, следвайки динамичния растеж на строителния сектор в цял свят.В небето над Мюнхен, по време на изложението BAUMA 2007, също не бяха малко. Голямият интерес от страна на купувачите беше нещо напълно нормално на фона на голямото разнообразие предлагани модели, покриващи изискванията на различните проекти и предприемачи
текст инж. Вера Ангелова Рекордните температури от 30 градуса в Мюнхен по време на изложението BAUMA 2007 не попречиха на стотици хиляди посетители да се запознаят с изложеното внушително оборудване, включващо изцяло нови продукти. Производителите на кранове, оборудване за достъп и телескопично оборудване, участващи в изложението, бяха подготвили изненади, които заинтригуваха и посетили, и представители на медиите. В следващите страници ще се опитаме да представим основните модели, заслужаващи внимание, както и да ви предадем настроението на най-доброто изложение Bauma правено някога.
Кранове
Само един поглед към небосклона над Мюнхен през последната седмица на април беше достатъчен, за да се усети пулса на съревнованието на специалистите по кранове. Броят и физическият размер на експонатите предизвикваха страхопочитание не само в малките деца, но и в специалистите в бранша. Звездата на шоуто трябваше да бъде Grove GTK110, поради страхотните си размери и направените нововъведения. Обаче, Liebherr също представиха внушителен кран, както и Terex, Kobelco и Tadano.
Grove GTK 1100 беше очакван с най-голямо нетърпение на Bauma. Заемайки централно място на щанда на Manitowoc Crane Group, отличаващият се кран привличаше погледите на хората с вертикалната си телескопична мачта и модерната си структура, достигайки дължина при пълно издигане повече от 140m. Цифрите, сами по себе си, са показателни за GTK1100. Вертикална кула с височина 76.5m завършва с 60-метрово телескопично рамо с пет секции. За основно предимство на машината се считат малките следи, които оставя, което я прави подходяща за работа в ограничени пространства, типични за големия, гъстозастроен град.
До момента са направени 14 поръчки за този модел, като две бройки са за немската фирма Weisbauer, която отдава кранове под наем и която е взела сериозно участие в дизайна на крана. Според братята Томас и Йохен Вайсбауер, основното предимство на този кран, струващ 4.5 милиона евро, са намалените транспортни разходи, тъй като са необходими само пет ремаркета, в сравнение с 25-те ремаркета, нужни за повечето конкурентни модели.
Беше представен и новият автокран Grove, подходящ за всякакви терени. Моделът GMK5130-2 е оборудван с новия носач Grove и е с подобрени схеми на натоварване. Представен бе и 110-тонният GMK5110-1 – с пет оси, наследник на GMK5095. Той е оборудван с 51-метрова стрела с пет секции и с въртящ се удължител от 11 до 18m.
На същия щанд Model 14000 на Manitowoc привлече няколко купувача, а новият самоиздигащ се Potain можеше “да открадне цялата публика” на едно по-малко изложение.
Новият 1200-тонен LTM1200-9.1 с девет оси на Liebherr също привлече вниманието на посетителите. Кранът претендира за най-мощния телескопичен кран в света, а неговата 100-метрова стрела със сигурност е най-дългата телескопична стрела, произвеждана до момента. За много от посетителите това беше и първата възможност да видят масивния 1350-тонен пълзящ кран LR11350, на фона на който всичко наоколо изглеждаше дребно.
Подобно на Grove, Liebherr също представи за пръв път 130-тонния LTM 1130-5.1 с пет оси и 60-метрова основна стрела и съответно 10.8 и 19.0m люлеещи се стрели, с две седемметрови скрепени съединения. Компактните му размери – 12.26m дължина и 2.75m ширина, се очаква да го направят изключително популярен в ограничените градски пространства. Две нови стойки, предназначени специално за шасита на камиони серийно производство – 45-тонната LTF 1045-4.1 и 35-тонната LTF 1035.3.1 – предлагат по-леки оси, подобрена ефективност на горивото и използване на стандартни гуми и компоненти.
На щанда на Terex преобладаваха продукти за добивната индустрия, намиращи по-широко приложение в мини и кариери, но изложените кранове също заслужаваха внимание. Те включваха излагания за пръв път четириосен АС100/4 и 40-тонния кран ТС40LPPM за камион Changjiang TC60L, конструиран в Китай.
Нямаше изненади от страна на Terex, но от компанията посочиха, че работят върху 300-тонен модел с две оси – лесен за монтиране и бърз за асемблиране – който ще бъде представен до края на тази година и доставян след 2008 г. От фирмата представиха някои подробности за новия 1000-тонен, деветосен АС1000/9.
Tadano Faun направиха фантастично шоу с шест нови модела, като първенството държеше ATF360G-6. Този нов и най-важен продукт от серията ще бъде конструиран в Япония с влекач Faun, като първата бройка вече е продадена на Mammoet, Холандия. Сам по себе си ATF360 е много добре изпълнен кран с основна стрела, дълга 60m и представя радикално ново телескопично удължение – ново поне за мобилните кранове с подобен размер. Втората телескопична стрела се монтира към предната част на стрелата, за да осигури 120m телескопична стрела и рамо. Други нови продукти на изложението бяха 90-тонният ATF90G-4, 50-тонният ATF50G-3 и GR550EX – 55-тониият модел за груб терен. На изложението беше представен и HK40 – кран за монтиране върху камиони серийно производство.
Link-Belt, участващи на Bauma за пръв път от 1986г., привлякоха силен интерес, особено от страна на чуждестранни посетители на изложението, с опростения 80-тонен камионен кран HTT8690. Link-Belt развива изключително успешна дейност в Северна Америка и иска да прецени обратната връзка от Bauma и SED, преди да реши да навлезе на европейските и на световните пазари.
На същия щанд беше разположена и компанията Hitachi-Sumitomo, която представи 120-тонния SCX1200-2 – гъсеничен кран със скрепена стрела, продаден на BPH в Англия за работа по събиране на изкопен материал.
Италианският производител Locatelli, купен наскоро от Venpa 3 - най-голямата италианска компания за оборудване под наем, беше изложила новия си 40-тонен кран за градски условия ATC40 и се наслаждаваше на стратегическото си разположение си срещу GTK1100 на Grove (успяваше да привлече вниманието на посетителите благодарение на него). Въпреки процедурата за продажба на новия кран, Venpa настоя машината да бъде изложена на шоуто. Фирмата възнамерява в бъдеще да увеличи производството спрямо сегашните 170 машини годишно.
Друг италиански производител на кранове, Marchetti, представи два съвсем нови и същевременно съвършено различни модела - MTK1006, който се монтира на четириосни шасита на камиони серийно производство, и Sherpa Logicrane CW65.42L, монтиран на гъсенична машина. Sherpa, който е разработен съвместно с холандската компания Crane Business, се отличава със специална стрела, която му позволява добра нивелация по наклони, като запазва ниско транспортното си тегло. 80-тонният MTK 1006 има 40-метрова стрела със седем секции, която се сгъва при задната част. Представен беше и модел с тегло 60t - МТК60 със стрела с пет секции, която се сгъва при кабината. Въпреки успеха на изложението, Marchetti възнамерява да остане “нишов” играч и да произвежда само 30-35 крана годишно.
Щандът на Kobelco изглеждаше много британски и всеки кран на него беше продаден на британска компания. Най-голям беше 600-тонният модел SL6000 в цветовете на Weldex - компанията, поръчала общо 4 броя кранове в рамките на изложението.
Съвместното предприятие между Kato и Rigo - Euro Rigo е в процес на преход от старо към ново. Компанията ще продължи да продава трите съществуващи модела – 50-тонния кран за груб терен, заедно с 90- и 130-тонните модели кранове за всякакви терени, като същевременно работи върху нова гама продукти, които ще бъдат пуснати през 2008/2009г. От Kato потвърдиха, че сериозно обмислят скоро да представят отново в Европа крановете си за градски условия.
Индийският производител АСЕ представи два тракторни крана с подвижно свързване за захващане и носене, които ще се произвеждат в Румъния, в резултат на придобиването на Forma. 12-тонният модел 12XW и 15-тонният 15XW-F са две от най-добре продаваните й машини в Индия и от компанията се надяват, че с няколко промени те могат да станат доста популярни и в Европа. Очаква се, че сертифицирането по СЕ ще отнеме шест месеца и през това време фирмата ще търси дилъри на европейските пазари.
Очаквахме да видим на Bauma новия кран на Spiering SK2400-AT7 със седем оси и сгъваема подвижна кула, а не новата машина с четири оси SK498-AT4. С повдигащ капацитет от 103t, кранът има обхват от 44m и височина на повдигане 46.5m. Специалисти от компанията споделиха, че работят по единична поръчка за осем крана SK2400, монтирани на гъсенично шаси, които ще бъдат доставени на клиент в Холандия. За да може да се справи с увеличаването на продажбите, компанията ще разшири производствените си капацитети до края на тази година.
Италианският производител Kegiom Lifting дебютира на Bauma с нов минигъсеничен кран - 350 E4 Plus. С основна стрела от 1.7m, той може да вдига повече от два тона и е най-добър в този клас, според представителите на Kegiom. Кранът може да захваща и носи товар до 1250kg. Компанията, която използва гъсеничните машини на Hinowa и крановете или на Cormach, или на Maxilift, понастоящем произвежда около 20 машини на месец и търси дилъри.
Друга новост беше компактният кран C3405 на холандската компания Reedyk. Като използва лекия кран Amco Veba, съоръжението е с максимален подемен капацитет от 1750kg и предлага товароподемност 290kg при 10.9m. Стандартното оборудване включва вграден генератор, безжично дистанционно управление и GPS/GSM за дистанционно отстраняване на повредите и достъп до информация.
Оставайки при компактните кранове, един от най-успешните щандове на изложението беше този на Unic crane – компанията продаде поне 10 крана, което беше напълно неочаквано. Звездата на щанда беше 706 – най-големият в света кран-паяк. Беше показана и първата произведена машина, предназначена за парка на City Lifting в Лондон.
Японският производител Maeda беше близо до щанда на Kranlyft. Компанията също се представи отлично, което вероятно означава, че крановете-паяци са доста търсени в Европа. Освен тях, Maeda показа компактния гъсеничен кран LC785, вероятно най-красивия кран, който може да бъде купен. От компанията разкриха, че скоро ще пуснат новите компактни кранове с надстроени кабини. LC1385M-2, който е класиран като 4.9-тонен и 3-метров, лесно може да оправдае и мястото си в групата на 7-тонните модели с върха с височина 18m и схемата за натоварване. Фирмата ще пусне и по-малък модел - LC383M-3, който е 2.7t.
Холандската компания Monta-Rent показа необикновеното си шаси 4х4х4 под самоиздигащия се кран на Benazzato, който бе обект на голям интерес, включително и на компаниите за отдаване на оборудване под наем. Кранът предлага 35-метрова стрела, 23m под куката и въртене на 360 градуса, което значително намалява броя на преките му конкуренти.
Голям интерес имаше към компактния мобилен кулокран МТС на Arcomet. Бяха показани и новите модели автокранове AF30 и AF45. Те използват носачи на Faun и се очаква да постигнат добри продажби през следващите няколко месеца. По време на изложението бяха направени поръчки за осем броя, предимно за настоящия модел AF38.
Италианският производител на гъсенични кранове и кранове за основи Enteco прибави по-малък модел към гамата на гъсеничните кранове – 18-тонния E8018 – и така разшири предлаганата товароподемност от 18 до 180 тона. Гъсеничните вериги са от 2.5m до 3.6m за постигане на по-добра проходимост.
Кулокранове
Плосковърхи, с обръщащи се срещу вятъра стрели, самоиздигащи се и кранове за градски условия – всички тези видове бяха предложени на тазгодишната Bauma от повече производители, откогато и да било. Компанията Wilbert е повече от 40 години в бизнеса с отдаването под наем на кулокранове и това е в основата на изчистения и опростен дизайн на кулокрановете им. Според коментарите на опитни купувачи на кулокранове, техните модели са изключителни по отношение на характеристиките за лесно използване. От старта през 2003г. до днес се използват повече от 75 крана. Двата нови крана на щанда бяха WT205L e.tronic със стрела, която се обръща срещу вятъра и е с дължина 60m и максимален подемен капацитет 12.0t, и WT150 e.tronic - с плосък връх и подобна дължина на стрелата, но с наполовина по-малък капацитет. Характеристиките им са: намалени разходи за транспортиране и поддръжка и гъвкава система на стрелата.
Saez не представиха нищо ново на щанда си, но се очаква да пуснат TLS 75 и TLS 80 преди края на годината. От компанията посочват, че в момента работят върху кран с обръщаща се срещу вятъра стрела, който, обаче, няма да бъде показан в близките месеци.
Кулокрановете на Jost бяха изложени по интересен начин – една кула с новия кран JT132.8 с много висока стрела с подпора, и JTL68.4 - с много висока обръщаща се срещу вятъра стрела, монтирана на върха. Необичайна комбинация бе направена, с цел да се спести място на изложението, но за изненада привлече големия интерес на малкото хора, които търсеха подобна комбинация. Според Jost, ако бъде поставена подходяща система за предпазване от сблъсък, комбинацията ще работи добре дори в реални условия.
Бързоразвиващата се компания Wolffkran представи съвсем новия си кран с обръщаща се срещу вятъра стрела - Wolff 355B. Според Питър Шифър, основен партньор на Wolffkran, този 355-тонен кран е най-добрият досега и потвърждава лидерската позиция на фирмата в сектора.04/02/2008 |