Пътностроителна техника
Европейският съюз предоставя 22 милиарда евро на страните от Централна и Източна Европа за подобряване на инфраструктурата им в следващите няколко години. За усвояване на тези средства ще се борят различни проекти от различни държави. Естествено е проектите, открояващи се с технологичност и прилагащи нова и съвременна пътностроителната техника, да се ползват с приоритет
текст инж. Вера Ангелова За ефективен избор на комплекта пътностроителни машини е необходимо да се прецени мащаба на проектите, в които той ще бъде използван. В зависимост от това, дали става въпрос само за ремонтни работи на съществуващи пътни настилки или изграждане на нови пътища, машините, с които се постига максимална ефикасност, се различават по големина и мощност. Някои фирми предлагат и универсални решения, приложими в различни проекти.
Но, независимо от обема на извършваните пътностроителни работи, за получаване на гладка и дълготрайна настилка е необходима правилно подбрана асфалтобетонна смес, професионално полагане и качествено уплътняване.
Изборът от машини за полагане и уплътняване на асфалтобетон е изключително разнообразен. От инвеститора се иска само да формулира точно целите, за които му е необходим комплектът машини.
Асфалтополагащи машини
В сектора на асфалтополагащите машини Caterpillar представя модела АР 755 – верижен асфалтополагач, задвижван, както повечето машини на компанията, от двигател ACERT. Технологията ACERT позволява покриване на изискванията на етап 3 и етап 4 от директивата за вредните емисии. За разлика от EGR-технологията, която разчита на рециркулиране на газовете, при ACERT се постига прецизно управление на отпадъчните емисии, чрез микровъзпламеняване в горивната камера. Двигателят С7 ACERT има мощност 202hp, работното тегло на машината е 23.9t, а максималната ширина на разстилане e 12m.
Друг верижен полагач от Caterpillar е моделът AP 655D, чиято премиера на българския пазар беше през ноември 2007г. При него ширината на полагане е до 8m, а оперативното тегло - 18.7t. Двигателят С6.6 ACERT е с мощност 176hp и осигурява електронен контрол и прецизно подаване на горивото, което е гаранция за оптимална работа и максимална издръжливост.
AP 655D се предлага както със стандартна ходова част със стоманени вериги, така и със система Mobil Track. Mobil Track е гумена ходова част, взаимствана от американското военно оборудване. Тя съчетава стабилността на верижната с мобилността на колесната ходова част. Позволява да се постигне скорост от 15km/h при само 5.3km/h за стоманените вериги.
От асфалтополагачите на Ingersoll Rand интерес представлява моделът Titan 7820 – 17.5-тонна машина, която настила широчини до 10m. Захранването му идва от отговарящ на изискванията на европейския стандарт Stage IIIА двигател Deutz с мощност 170kW. Кабината е оборудвана с последната версия на специално разработената от компанията система за управление Ingersoll Rand’ Electronic Paver Management (EPM). Тя има лесно четлив и разбираем контролен панел и недвусмислено меню, което операторите ще оценят. Комбинацията от всичко това прави направляването на машината по-лесно и по-просто от всякога. Това позволява работникът да се съсредоточи върху получаването на максимално качествена настилка.
Немската фирма Vogele, която е част от концерна Wirtgen също предоставя на своите клиенти разнообразие от модели пътностроителни машини. Най-популярните й асфалтополагачи Super 1900-2 и Super 2100-2 са оборудвани с нови двигатели, съответстващи на новите законови разпоредби. По-мощни и по-бързи, машините са идеално решение за големи пътностроителни проекти – автомагистрали, състезателни писти и др. И двата модела могат да положат настилка с дебелина 300mm при скорост 25m/min. Максималната работна широчина на Super 1900-2 е 11m, докато 2100 може да полага 13-метрови ивици асфалт. Максималната скорост на полагане е 900 тона за час.
Мисълта за удобството на работещия също е водеща при Vogele. Операторската кабина е проектирана в съответствие със системата ‘ErgoPlus’ и включва удобна седалка, разширено зрително поле и бърз достъп до всички контролни уреди. Конструкцията на самата кабина също е подобрена: новият покрив e направен от армирано фибростъкло, което осигурява много по-добра защита от атмосферните условия и от падащи предмети. Нивата на шум са значително намалени.
Освен споменатите прикачени асфалтополагачи, Vogele предлага цялостна продуктовата гама колесни полагачи. Моделът Super 1803-1 е по-мощен от всички останали, предлагани от компанията. Конструкцията му осигурява много добра стабилност дори при хлъзгав терен и при работа на максималната широчина от 8m. Разходът на гориво и нивата на шум са намалени до минимум. Добрата му маневреност го прави подходящ за разнообразни пътностроителни проекти.
Споменатите модели са снабдени и с революционна удължаващата се изравнителна платформа АВ 500-2. Базовата дължина е 2.55m, но с помощта на специална хидравлична система достига до 5m. Възможно е и прикачване на допълнителни приспособления, позволяващи подравняване на 8.5m с едно минаване.
Големите и мощни машини са идеални за мащабни инфраструктурни проекти. Но понякога, при ремонтни дейности, например, е необходима по-компактна техника. Dynapac предлага няколко модела прикачни асфалтополагачи, подходящи за такива случаи. DF 45 CS работи на максимална ширина от 3.1m. Неговата компактна конструкция го прави идеален при изграждане на велосипедни алеи, тротоари и открити паркинги, също при разширяване на съществуващи пътища. Задвижването се осъществява от 3-цилиндров дизелов двигател, който гарантира високи скорости на полагане дори и при проблемни терени. DF 45 CS има хопер с капацитет 5 тона и дава възможност за прикачване на различни изравнителни платформи – виброуплътняващата ЕВ 27-Е или трамбоващата ЕВ 28-Е.
За по-мащабни проекти Dynapac препоръчва DF 65 CS. Този модел запълва празнотата между DF 45 CS и DF 85 CS. Максималната работна ширина е 4.4m, машината се задвижва от 4-цилиндров дизелов двигател Deutz и е оборудвана с 10-тонен хопер. Подходящите изравнителни платформи са виброуплътняващата ЕВ 34V и трамбоващата ЕВ 34ТV. ЕВ 34ТV предлага базова широчина 1.7m, но с помощта на механично прикачвани уширители достига максималната работна ширина на машината, с което времето за полагане на асфалта се скъсява значително.
Уплътняващи валяци
Качественото уплътняване е не по-маловажно от доброто полагане на асфалтовата смес. Компактността на готовата настилка е гаранция за дълготрайност и експлоатационна годност.
Интерес представлява серията HD на Hamm, която включва няколко модела. 1.5-тонният HD 8 и 1.7-тонният HD 10, с диаметър на барабана съответно 80 и 100cm, са подходящи за по-малки обекти, докато при нужда от по-тежък валяк едно адекватно решение е HD 14 (4 тона). Конструкцията на машината е подобна на тази при HD 8, но диаметърът на барабана е значително по-голям – 1380mm. Двигателят е с мощност 30kW, водно охлаждане и работи с дизелово гориво.
Ако дори и това не е достатъчно за постигане на желания уплътняващ ефект, Hamm предлага HD O 120V с двуметров барабан. Това е единственият модел, снабден с четири, вместо с два, ексцентрикови вала, създаващи виброуплътняващи сили, което е гаранция за много по-добър уплътняващ ефект.
От страна на Dynapac има няколко интересни модела, с иновативни характеристики. Те предлагат революционен анализатор на плътността на настилката, снабден с GPS.
При малките машини за уплътняване на почвата интерес представлява моделът СА134, който е най-малкият със собствено задвижване. Двигателят му е с голям въртящ момент и малка емисия. Маневреността на машината е голяма, което я прави идеална за работа при наличие на стеснени участъци.
Dynapac лансират още един модел и при малогабаритните валяци. СС9005 позволява работа в непосредствена близост до стени или други препятствия. Теглото му е 1.6 тона, а диаметърът на работния барабан – 900mm. Предният и повдигнатите барабани са изместени на 60mm за подобрена работа при уплътняване срещу вертикални повърхности.
Bomag, дъщерна фирма на Fayat, също предлага решения за широк кръг потребители. 3.2-тонният BW 125 AD-4 се задвижва от 3-цилиндров двигател с водно охлаждане и мощност 25.5kW, който е поместен в удароустойчива кутия, гарантираща сигурност при експлоатация. Валякът е снабден с 40-литров резервоар за гориво и 220-литров – за вода, което му позволява да работи 10 часа на ден без прекъсване. Машината дава възможност за две степени на уплътняване – честотата на вибрациите може да се променя между 50 и 60Hz.
За уплътняване на почви Bomag предлага 35-тонния ВС 772 ЕВ, с мощност 330kW. Размерите му са същите, както на популярния ВС 672 ЕВ, но уплътняващата му сила е по-голяма, благодарение на по-голямото му тегло.
Вибрационните валяци CS56E иCP563E на Caterpillar са с оперативна тежест съответно 12 130kg и 11 880kg, при ширина на барабана 2134mm. Двигателят е четиритактов дизел Caterpillar 3056E ATAAC с турбоналягане, с вторично въздушно охлаждане и модул за електронно управление. Двата модела, както и останалите уплътняващи валяци за почва на компанията, имат двупътна система за задвижване – предния барабан и задния мост се задвижват от отделни помпи. В работния процес може лесно да се сменя гладкия барабан с шиповиден. Обслужването е лесно, а нивото на безопасност при експлоатация е оптимизирано.
Amman предлага модела АР 240 Н, представител на „тежката артилерия” валяци. Работните му характеристики са впечатляващи – тегло 24 тона, 2042mm работна широчина, пневматично уплътняване и сменяем, подвижен 14-тонен баласт.
От Amman лансират също и 12.4-тонния ASC 130 с един работен барабан. 2200-милимертовият барабан има възможност за вибрации с различна честота (30 или 36Hz) и различна амплитуда -1 или 1.9mm.
При двубандажните валяци Amman имат два нови модела – AV 110X и 130 X. Всеки от тях е с тегло 10.3 тона и има хидравлично задвижване на работния орган, осъществявано от два, независимо работещи, цилиндъра. Работната ширина е 1.7m.
Amman има няколко продукта и при по-маломерната техника – серията AVI-2 включва модели с тегло между 1.45 и 1.65 тона. Дизайнът е семпъл и изчистен, машините са задвижвани от дизелови двигатели Yanmar с водно охлаждане. Широчината на уплътняващия барабан варира от 820 до 1000mm.
Подобна конфигурация на валяците предлага и Rammax в модела си RW 1503, предназначен за изграждане на канавки и работа в стеснени участъци. Работните ширини са 630 и 850mm, а теглото е малко по-малко, отколкото при моделите на Ammann – 1.4 тона. Двигателят отново е дизелов, но с марката Faryman. Голямо удобство на RW 1503 е възможността за дистанционно управление с помощта на инфрачервени лъчи.
Гамата компактни двубандажни багери, предлагани от Caterpillar, е с изцяло обновени двигатели, съобразно изискванията на европейските Директиви за отработените газове. Най-малкият модел от серията е СВ14, с мощност на двигателя 22hp, оперативно тегло 1620kg и ширина на барабана 800mm. Валяците от тази серия се характеризират със забележителна маневреност в тесни зони, отлична сервизопригодност и изключително добра видимост от позицията на водача във всеки един момент от работата.
От Wacker предлагат няколко продукта, предназначени за уплътняване, като най-мощната им машина е 2.5-тонният RD 27. Той се продава в два варианта - RD 27-1000 с работна широчина 1m и RD 27-1200, чиито барабан е 1.2m. И двата модела предлагат две степени на уплътняване за всеки един от работните барабани. Системата за контрол позволява за всеки един от барабаните да се избира висока или ниска честота. RD 27 е практично решение за инвеститори, които искат за използват една и съща машина за уплътняването на подложните слоеве, при които е необходима по-голяма центробежна сила и асфалтовото покритие, което се уплътнява при по-ниски честоти. Възможни са и различни режими на работа – с един или с два вибриращи барабана.
Когато става въпрос за възобновяване и реконструкция на малки площи от съществуващи комуникации, идеалното решение е ръчен, компактен валяк. В тази област водещите фирми също предлагат разнообразие от продукти, съобразено с нуждите на потребителите.
AVH 6030 e един от последните модели ръчни валяци от Amman. Има три степени на уплътняване и надеждна система за управление. Конструиран е така, че да се приспособява автоматично към промените в терена и е снабден с различни датчици, отчитащи степента на уплътненост на положения асфалт.
Dynapac предлага няколко машини в най-малкия клас. Задвижването им е чрез бензинови двигатели Honda, осигуряващи ниски нива на шум и намалени вредни емисии. LT 600, LT 5000 и LT 6000 притежават и стеснена дръжка, проектирана специално, с цел да се намали влиянието на вибрациите от машината върху ръката на работника.
Гамата от леки и ръчноуправляеми валяци на Bomag също се разширява. За пръв път компанията предлага уплътняващи трамбоващи машини с 4-цилиндрови бензинови двигатели. Оперативната тежест варира от 62 до 68kg.
Oт Wacker лансират вибрационната плоча DPU 7060SC, оборудвана със системата за управление Smart Control, с помощта на която значително се намаляват оперативните рискове и се подобрява ефективността. Системата превключва машината на режим „stand-by“, веднага след като работникът освободи управлението. В този режим се спират всички движения и вибрации, а час по-късно следва автоматично изключване.
Wacker са разработили и система за съвместна работа на две или три вибрационни плочи DPU 100-70 при дистанционнен контрол. Стремежът е да се комбинира добрата маневреност на трамбоващите плочи с уплътняващия ефект на валяците. Полевите изпитвания показват, че комбинация от три плочи .постига същата мощност, както 7.5-тонен валяк 04/02/2008 |
|
Прелисти броя още в рубриката |