Циркулярни триониРубриката ни за инструменти този път е посветена на циркулярните триони. Ще се опитаме да сме полезни при избора на параметри на циркуляр, в зависимост от спецификата на работата, която Ви предстои, давайки Ви основни насоки и представяйки най-новите тенденции в развитието на пазара. Също ще дадем съвети за постигане на ефективност и безопасност по време на експлоатация на машината.
текст инж. Вера Ангелова Наричан още циркулярен трион, ръчният циркуляр е широко използван в строителството. По точност и чистота на среза той превъзхожда другите електрически триони, особено ако трябва да се среже надлъжно дъска или греда. В ръчните циркуляри се съчетават висока производителност и задоволителна маневреност.
Основна характеристика на циркуляра е максималната дълбочина на прорязване, зависеща от мощността, габаритите, масата и цената на инструмента. Пазарът предлага циркуляри с дълбочина на прорязване от 30 до 130mm. Най-разпространени са циркулярите от средната част на този диапазон. Те не изискват значителни физически усилия при работа и са по-маневрени от големите циркуляри, макар че им отстъпват по производителност и имат по-ниска мощност на двигателя и по-малка максимална дълбочина на прорязване. Така че, ако Ви предстои голям обем работа, си струва да купите голям циркуляр с висока производителност. При това е препоръчително да се избере такъв циркуляр, който може да се установи стационарно, за да се облекчи работата. При обработка на тънки материали са подходящи циркулярите с по-малка мощност. Поради по-малкия си габарит и тегло те са удобни и лесни за манипулация. При необходимост, с тези инструменти може да се разрежат и дебели дъски, правейки срез от двете страни. При избор на циркуляр между няколко модела, с еднаква максимална дълбочина на прорязване, обърнете внимание на употребяваната мощност. Правилно би било да се анализира отдаваната мощност, но не всяка инструкция или проспект съдържа тази информация. Отдаваната мощност е по-малка от употребяваната и разликата между тях при някои модели може да достигне до 35-45%. Колкото по-голяма е мощността на циркуляра, толкова по-малко ще бъдат необходимите усилия за разрязването на твърда дървесина. Циркуляр с малка мощност при преминаване през разклонения в дървесината може да запъне. Важен параметър е и честотата на въртене на диска. Колкото тя е по-голяма, толкова по-лесно ще се разреже твърд материал.
Някои циркуляри притежават функцията потапяне, която е полезна при необходимост надлъжното разрязване да започне не от челото на дъската, а например от средата й. Акумулаторните дискови циркуляри, като правило, са предназначени за работа с немного твърди и немного дебели дъски, тъй като имат по-малка мощност.
Електронната система за плавен пуск, с която са оборудвани повечето професионални модели, позволява на диска да набере постепенно оборотите. При това защитният кожух се отдалечава плавно и зъбите на диска се врязват в материала без притрепване. Подвижният защитен предпазител покрива режещия диск откъм долната му страна. Чрез две малки ролки, намиращи се на челния ръб на предпазителя, при започване на рязането той се придвижва назад с минимално съпротивление. Това е важна особеност, защото в противен случай може да се предизвика нараняване при опит с лявата ръка предпазителят да се издърпа назад. Освен това, електронните системи за управление дават възможност в процеса на разрязване да се променя числото на оборотите, в зависимост от твърдостта на материала. С такива циркуляри може да се разрязват меки материали и пластмаси, тъй като в тях е предвидена работа при понижени обороти на двигателя. Електрониката на качествените модели осигурява плавно пускане, управление на броя на оборотите, контрол на стабилността на броя на оборотите, защита от прегряване, индикация за претоварване и за износване на двигателя. Такива циркуляри имат също система за бързо спиране и блокиране на шпиндела за удобство при смяна на диска. Пусковият бутон има блокировка срещу неволно включване на машината. Много от професионалните и битовите модели са снабдени с изход за включване на промишлена прахосмукачка. Това също е особно полезна функция, особено при работа в закрити помещения.
Производителността на циркуляра се определя от неговата мощност, честотата на въртене при номинално натоварване и вида на циркулярния диск. Циркулярните дискове се различават не само по външния диаметър и монтажния отвор, но и по броя на зъбите (12-110) и материала, от който са изработени. Дискове с обикновени зъби се използват за разрязване на фурнир и мека дървесина. При работа с ПДЧ (ламинирани плочи от дървесни частици) и твърда дървесина те бързо се притъпяват. Някои производители нанасят върху диска специално покритие, което увеличава експлоатационния период на продукта.
Много практични са дисковете с твърдосплавни зъби. Те се отличават помежду си по броя и формата на зъбите, а също по наличието и ориентацията на волфрам-титан-кобалтови твърдосплавни елементи. Често при този род дискове зъбите са групирани по тройки. Режещият ръб на всеки трети зъб се намира по-ниско от предните два, които от своя страна се отличават по наклона си - ляв и десен. По-късите зъби подпомагат изхвърлянето на стърготините, а останалите режат материала.
Що се отнася до броя на зъбите, дисковете с до 24 зъба са подходящи при надлъжно рязане на дълги дъски. Те осигуряват добра производителност, но не и високо качество на разрязването. Гладко рязане по правило се извършва с дискове с брой на зъбите от 36 до 48. За разрязване на твърда дървесина, дървесина с множество разклонения, ПДЧ или дъски с гвоздеи, се използват дискове с твърдосплавни зъби с трапецовидна форма.
Чистотата на среза зависи много от честотата на въртене, заточването и вида на диска, и в по-малка степен - от другите характеристики на циркуляра. Един от главните показатели за постигане на удобство по време на експлоатация е напречната и надлъжна балансираност на инструмента, или с други думи - отсъствие на изместване в центъра на тежестта. Дисбалансът предизвиква излишно напрежение, умора, неудобство и в резултат намалява производителността и безопасността. Надлъжният дисбаланс, за разлика от напречния, напълно изчезва при работа с двете ръце. Важен показател е и удобният захват на предната ръкохватка, от който до голяма степен зависи управляемостта на циркуляра. Удобната, сферообразна ръкохватка позволява удържането на циркуляра практически във всяко положение, което не може да се каже за ръкохватка с цилиндрична или ъглова форма.
При покупка на диск трябва да се обърне внимание и на външния диаметър и диаметъра на монтажния отвор. Те трябва да съвпадат с аналогичните диаметри на циркуляра, с който ще работите. Ако трябва да се изпълняват точни работи, по-добре е да се избере модел с ляво ориентирана конструкция, позволяваща без проблеми да се следи линията на разрязване. Опитът показва, че лошо балансираният инструмент или инструмент с лошо затягащи винтове бързо уморява и свежда до минимум всички други преимущества на циркуляра, а неудачната конструкция на подвижния защитен кожух създава понякога заплаха за безопасността. Срокът за използване на дисковия циркуляр много зависи от качеството на заточване на диска. Това е особено важно за моделите с малка мощност. Затъпеният диск значително увеличава натоварването на двигателя. Той прегрява и може да изгори.
Заточването или смяната на диска са необходими, когато са налице следните показатели: разрязването става трудно, краищата на разрязването подгарят, появяват се характерен мирис и тъмнокафяви следи от зъбите на диска в прореза, забележимо се нагрява защитния кожух на двигателя, усеща се мирис на изгоряла изолация.
Битовите циркуляри не притежават голяма точност при установяване на дълбочината и на ъгъла на разрязването. В процеса на работа някои от тях загубват даже способността за точно установяване на ъгъл от 90°. Ако е необходим точен ъгъл на разрязване, по-добре е да се направи пробен прорез и да се използва ъгломер. Дори и тази мярка обаче едва ли ще помогне при работа с модел, имащ недостатъчна стабилна опорна маса. Необходимо е редовно да се проверява доколко надеждно са фиксирани затягащите елементи на скалите за установяване на ъгъла и дълбочината на прореза. За да се получи точен ъгъл от 90° при разрязване на греда, е по-добре да се реже двустранно.
В инструкциите към циркулярните триони има предупреждение за възможно прегряване на двигателя, но рядко се посочва максимално време за непрекъсната работа. Оптималното съотношение между времето на работа и почивка за циркулярния диск е 30/15 минути.
Избор на циркуляр
Изборът на циркуляр, както и на друг професионален инструмент зависи до голяма степен от приложението и натовареността му при работа. При ясна формулировка на тези параметри, самият избор на инструмент се улеснява значително, имайки предвид богатия и разнообразен пазар.
Немският производител Metabo предлага на специализирания пазар за професионална техника няколко модела циркулярни триони и техните разновидности - потапящи герунг циркуляри, комбинирани циркуляри, циркуляри с долно изтегляне, прецизни, форматни, настолни циркуляри и консумативи за всички тях - циркулярни дискове и др.
Характерно за потапящия герунг циркуляр от Metabo (и неговите видове) е, че той работи с голяма точност и гъвкавост и е отличен избор на професионалиста за обработка на дърво, панели с покрития и пластмаси.
Отличителна характеристика на потапящия герунг циркуляр Metabo е че той има работна маса от алуминиева отливка, получена чрез леене под налягане. Снабден с прикачен универсален двигател от 1.8 kW, циркулярът е не само мощен, но и областта на рязане по време на работа се вижда добре от всички страни. Плавното пускане на двигателя с електронно управление предпазва от прекалено голямо начално натоварване. Друга отличителна черта на този модел е вграденото регулиране на дълбочината на сряза, което гарантира постоянната дълбочина на каналите и високите захващащи профили за надеждно фиксиране на заготовките. По време на работа операторът може да си помага с фланцовия лазер, който точно указва линията на сряза или лесно да подмени циркулярния диск чрез фиксиращата функция. За удобството по време на рязане Metabo вгражда високи захващащи профили за надеждно фиксиране на заготовките и специални канали за здраво закрепване на инструмента на работната маса. Разбира се, леката конструкция (от 19 kg) на потапящия герунг циркуляр допълнително подобрява удобството при експлоатация.
Типичен представител на серията потапящи герунг циркуляри на Metabo е моделът KGS 303 с изтегляне (Широчина на рязане 300 mm/200 mm, дълбочина на рязане 81 mm/54 mm, режещ диск φ 250 x 30 mm). Моделът е подходящ за всички видове рязане, идеален за вътрешни довършителни работи. Реже дърво, плоскости с покритие, различни видове пластмаси, като позволява водене с лява или дясна ръка. Режещият диск е с двустранен наклон до 48°.
KGS 303 дава възможност за безпроблемно рязане при всякакъв ъгъл, скосяване и врязване. Изтеглящият механизъм е неколкократно лагеруван. Инструментът е снабден с високи странично плъзгащи се упори за по-добро фиксиране на детайла и серийно оборудван с фланцов лазер.
В сеията потапящи герунг циркуляри на Metabo са също моделите KS 210 Lasercut, KGS 255 с изтегляне и KGS 301 с изтегляне.
Новост на пазара са ръчните циркуляри WSC 55 и WSC 70 на Hilti, които заместват стандартните циркуляри WSC 155 / 255 / 265. При новите модели се забелязва оптимизиране на функциите, в сравнение с техните предшественици. Максималната дебелина на сряз е 70mm вместо 65mm, наклонът на сряза достига до 50° вместо до 45°, моторите са по-мощни, а по по-здравите части и корпус отговарят по-добре на нуждите на целевите браншове. Инструментите са много добре балансирани и притежават висока ергонмичност. За подобрена безопасност при работа са снабдени с вградената блокировка на пусковия ключ, която предотвратява инцидентно пускане.
Според представители на Hiliti, WSC 70 е първият ръчен циркуляр, работещ на дълбочина до 70mm . Той е проектиран специално за ежедневна, натоварена работа на строителната площадка, комбиниращ в себе си най-търсените качества - висока произодителност, добра износоустойчивост и дълъг експлоатационен живот. Инструментът е снабден с 1500-ватов мотор, който осигурява достатъчна мощност за бързо и лесно рязане, дори в проблемни материали. WSC 70 работи с дискове с диаметър от 176 до 190mm, правейки срязове с дълбочина 70mm под прав ъгъл, 51mm при ъгъл 45° и 45mm при работа под ъгъл 50°. За WSC 55 съответните максимални дълбочини са 55, 40 и 36mm.
Ключовите приложения на WSC 70 включват всички видове дървесни материали - дъски, талпи, сглобки, OSB плотове, шперплатни плоскости, който намират широко приложение при кофражните работи за ниското и високото строителство. С него могат също надлъжно и напречно да се режат съставни дървени греди и плотове, които са възлови при строежа на дървени сгради и изпълнението на дървени покривни конструкции.
WSC 55 е предназначен за рязане на дърво и пластмаси, което разширява сферата му на приложение - освен на етап груб строеж, той се използва успешно и при довършителните работи и вътрешното оформление за оформяне на гипсо-картонени плоскости и подови платна. Инструментът е полезен и за инсталаторите, защото с него лесно се режат тръби тръби и канали.
И двата инструмента се предлагат с високачествени принадлежности, правещи работата още по-лесна и прецизна. Паралелният водач позволява изпълняването на надлъжни срязове с точна широчина до 280mm, без да се разчертава материала, като така се спестява време при повтарящи се в широчина срязове.
Водещите шини също спестяват време, гарантирайки право рязане на дълги елементи, без нарушаване на покритието.
WSC 70 и WSC 55 имат възможност и за свързване към индустриална прахосмукачка, за осигуряване на чиста и по-здравословна работна среда.
Последният продукт на Festool в областта на циркулярните триони е моделът Kapex KS 120, представен на пазара миналата година. Инструментът комбинира режещата сила на големите машини с мобилността на компактните модели, за да предложи универсалност на приложението. Той е снабден с двуленеен лазер за маркиране на срязовете, който отбелязва точната им широчина върху обработвания елемент. Това, естествено, води до по-добро позициониране и осигурява много добра скорост на работата.
Kapex KS 120 има възможност за допълнително прецизиране на ъгъла на наклона при работа - режещият диск може да се накланя на 47° в двете посоки, а въртящата основа може да се накланя на 50° наляво и на 60° надясно. Допълнително улесняване на работа е ъгълникът, с който е снабден инструментът, който пренася бисектисите на външни и вътрешни ъгли без необходимост от измервания и изчисления, което, от своя страна гарантира по-висока точност.
С Kapex KS 120 е възможно да се режат много високи и широки елементи - съответно до 120mm и 305mm. Подменянето на режещите дискове става бързо и лесно, благодарение на специална система, като така се осигурява по-често пригаждане към обработвания материал. Циркулярът е подходящ за рязане на дъски, летви, панели и планки, масивна дървесина, пластмаси и метални сплави, несъдържащи желязо.
От ръчните циркулярни триони на Festool интерес представляват моделите TS 55 EBQ-Plus-FS и TS 75 EBQ-Plus-FS. Те притежават система FastFix за бърза и опростена смяна на режещия инструмент и нагаждане към материала при работа. Благодарение на пружинно-лагерувания нож за разклинване, се гарантират безпрепятствени врязвания чрез потъване. Инструментите са снабдени също с прикрепващо се устройство за защита от трески за висококачествен резултат от работата и моментално задействаща се спирачна система за безопасно, удобно рязане. Максималната дълбочина на рязане, както личи от имената на моделите, е съответно 55 и 75mm, като при рязане под ъгъл 45°, стойностите са съответно 43 и 55mm. Срязовете се характеризират с добър вид от двете страни и се нуждаят от минимална допълнителна обработка. Инструментите са компактни и мобилни с тегло 4.5kg (TS 55 EBQ-Plus-FS) и 6.2kg (TS 75 EBQ-Plus-FS), но достатъчно мощни - съответно 1200 W, 2000-5200 об/мин на празен ход и 1600 W,1350-3550 об/мин. И двата модела имат възможност за присъединяване на индустриална прахосмукачка.26/09/2008 |