Самосвали – атлетиИзвозването на големи количества материал е екипна работа, а изпращането на най-добрия играч на точното място в точното време е от ключово значение за успеха на всеки отбор. Когато игралното поле е твърде каменисто и трудно за опериране на конвенционален камион, в работата трябва да се включи голям шарнирно съчленен самосвал.
текст инж. Вера Ангелова Конструирани за работа в лоши условия и създаден така, че да си проправят път през най-мръсните и неудобни терени, шарнирно съчленените самосвали (наричани накратко дъмпери) са най-подходящи за превозване на тежки материали на къси разстояния във влажни или скалисти условия. За разлика от стандартните камиони или тези с твърдо шаси, дъмперите се огъват при шарнира, който свързва кабината и тялото и може да се завърта на 360 градуса, което позволява всичките шест колела да постигат еднакво добър контакт със земята във всеки момент и независимо от пресечеността на терена. За стандартните самосвали, използвани в строителната и минната индустрия, се оказва непосилна задача да се справят с постоянното напрежение при движение по големи камъни или кал, особено когато са натоварени до краен капацитет и се движат по лоши пътища, които не са съществували до вчера. Усукване на шасито, преобръщане, спукани гуми и повреди в задвижващата система лесно могат да доведат до намаляване до минимум на производителността на камиона при екстремни пътни условия. Накратко можем да обобщим, че шарнирно съчленените самосвали са предназначени и се справят с работни условия, в каквито нищо друго не може да работи.
Самосвалите се предлагат с различен капацитет на извозване, за да удовлетворят най-точно изискванията на даден проект и, въпреки голямото си тегло, са маневрени дори в тесни пространства благодарение на независимата предна кабина и малкия радиус на въртене. Задвижването с шест колелета позволява на тези камиони лесно да преминават през строителни отпадъци и каменисти терени. Големите "гуми-балони"осигуряват безпроблемно преминаване на машината и през пясък и кал.
Шарнирно съчленените самосвали са оф-роуд машини и често е необходимо да бъдат транспортирани до обекта. Максималната им скорост там може да достигне до около 55km/h, като максимална ефективност се постига при превозване на товари на разстояния от 7-8km.
Отдаване на машините под наем
Както е логично да се предположи, в условията на пазарна икономика, машина с възможности като на шарнирно съчленените самосвали има висока цена, която не всички предприемачи, нуждаещи се от подобно оборудване, могат да си позволят. Високите разходи за първоначална покупка на машините от този клас предполага, че голяма част от клиентите ще се ориентират към ползване на машините под наем. Всъщност, според специалисти от водещите компании-производителки в световен мащаб, около 80 процента от новите самосвали се произвеждат като оборудване, предназначено за отдаване под наем. Масово прилагана практика е след няколкогодишно отдаване под наем (две или три години) машините да се продават със значително по-ниска от първоначалната цена.
При всички добри отбори, съчетаването на талантите на един играч с преимуществата на друг увеличава максимално ефективността и е предпоставка за успех на целия екип. Имайки предвид това, си заслужава да отделите малко време и да направите някои бързи изчисления преди да наемете или закупите един или повече шарнирно съчленени самосвала.
Преди всичко трябва да се прецени сравнително точно количеството на извозвания материал. Пресмятането на количеството материал и времето, за което трябва то да бъде извозено, е първата част от уравнението за вашата производителност. Втората е съчетаването на най-ефективното товарещо оборудване с подходящия размер извозващ камион. Специалистите съветват при избора на самосвал да се пресметнат с максимална точност броя на курсовете с пълен товар, което ще подскаже какъв размер камион е необходим. На пръв поглед, ако не се направи такава сметка, най-изгодни икономически изглеждат малките самосвали. Но ако пълните постоянно по-малкия камион и го изчаквате да извози товара, за да го напълните отново или използвате по-голям камион с много по-малък от пълния му капацитет, в дългосрочен план инвестицията не се оказва достатъчно рентабилна и не води до спестяване на пари.
Трябва да прецените и какви допълнителни транспортни средства за натоварването са ви необходими. В най-добрия случай, три до пет пълни коша на товарача или багера ще напълнят камиона, така че да се използва максималната му ефективност. След това трябва да се пресметне целият работен цикъл на извозването - от времето, което ще е необходимо за натоварване на камиона, пристигане до мястото на разтоварване, разтоварване на материалите и връщане към стартовата позиция. Производителите на шарнирно съчленени самосвали включват в техническата информация, съпътстваща машината при продажба или отдаване под наем, приблизителното време за разтоварване при стандартни работни условия. Не бива да се забравя и времето и оборудването, което ще е необходимо, за да се поддържа някакъв път, осигуряващ достъп до обекта.
И накрая, преценете за колко време трябва да свършите работата. Ако имате много материал, който трябва да бъде извозен за кратко време, не бива да смятате, че ви трябва най-големия камион. В зависимост от капацитета на товарещата машина, може да се окаже по-ефективно да използвате няколко камиона с подходящ размер, което ще ви осигури по-бързи цикли отколкото ако наемете по-голям камион, който се пълни, разтоварва и връща по-дълго време. Основната цел е да гарантирате, че товарачът и камионите ви ще работят цял ден без прекъсване и чакане за натоварване и разтоварване.
Правила на грубите терени
Големите шарнирно съчленени самосвали са снабдени с големи гуми и страховити профили и трябва да бъдат уважавани. Производителите правят самосвалите лесни за каране, но това не означава, че всеки новобранец на обекта може да скочи в кабината и да подкара машината.
Често производителите предлагат обучение за каране на самосвали, но тъй като работата с атлет не изисква същите умения както на добре платените оператори на тежко оборудване, обикновено най-неопитният (т.е. най-нископлатеният) човек на обекта получава ключовете за камиона. Това обаче не навсякъде е така. В много стани от Западна Европа, например, когато предприемач наема самосвал, договорът за наем включва лицензиран шофьор за камиона. В повечето държави, обаче, няма законови изисквания за това кой ще кара самосвала, но е много вероятно това да се промени. Когато вземате под наем съчленен самосвал, убедете се че човекът, който ще работи с него, има опит или е обучен да го кара безопасно. Водачът на съчленения самосвал трябва не само да има необходимата квалификация, но и да е достатъчно отговорен към работата си, за да му се повери да управлява 30-40-тонна машина.
По-голям и по-добър
Новите модели и иновативните характеристики на шарнирно съчленените самосвали им дават възможност да се адаптират към все по-голям брой приложения, а повишената им гъвкавост позволява на предприемачите да се заемат с разнообразни дейности.
Често се задава въпросът дали и кога един съчленен самосвал е за предпочитане пред булдозер или скрепер. Тук, отново отговорът се крие в начинът по който се използва машината. Докато булдозерите са самотоварещи се и могат да бъдат изключително ефективни на изравнени терени, при лоши теренни условия производителността им пада драстично. Един съчленен самосвал, от своя страна, се справя бързо и лесно по стръмни терени и в лоши условия.
Ежекторните системи, като тези на самосвалите Ejector 740 на Caterpillar, позволяват на камиона да разтоварва съдържанието, докато се придвижва напред, без леглото на камиона да се изправя вертикално. Когато става дума за обекти с ограничено пространство, Cat 740 Ejector може да разтоварва материала равномерно и постоянно, без начално и крайно спиране по средата на работата. Функцията на 740 Ejector за разтоварване в движение е особено полезна и ефективна при необходимост от движение и разтоварване странични наклони и склонове, където стандартното разтоварване с повдигане на ремаркето може да предизвика нестабилност и дори да доведе до преобръщане на камиона. Ежекторната система намалява и необходимостта от допълнително разтоварващо оборудване, което води до ускоряване на цикъла и намаляване на броя на машините на обекта.
Terex TA40 също има ежектор като опция. От компанията твърдят, че ежекторът може да съкрати значително работния цикъл. От Terex са изчислили, че при курс, който продължава 520 секунди, когато камионът е с ежектор, цикълът се съкратява с около 80 секунди. Така продължителността на цикъла става 440 секунди и ако самосвалът изминава 25 метра до мястото на разтоварване, производителността нараства от около 150 m/h на 180 m/h, което е увеличение с около 18 процента.
Интелигентно окачване
Новото пълно окачване при съчленените извозващи самосвали от Е серията на Volvo отговаря на новото европейско законодателство за допустимото ниво на вибрациите на цялото тяло, което изисква от фирмите-производителки да наблюдават и да гарантират, че вибрациите, съпътстващи управлението на камионите не надминават определен праг. Другите подобрения при пълното окачване също осигуряват по-голямо удобство за шофьорите и помагат за намаляване на продължителността на работните цикли.
В комбинация с често срещаната в съвременните проекти по-висока скорост на движение от препоръчваната, интензивната работа с приборите в кабината може да предизвика умора в оператора, медицински оплаквания и загуба на производствено време. "Интелигентното окачване" като това в самосвалите на Volvo - A35 E S и A40 E FS - осигурява по-гладко возене и по-лесно опериране при груби и силно пресечни терени. Моделът Volvo A40 E предлага автоматично нивелиране и контрол на стабилността на всичките шест колела. Друго удобство при него е, че натоварването на камиона и теренните условия са постоянно наблюдавани от сензори, което помага за навременно констатиране на нередности.
С помощта на контролната система за двигателя на машината, амортисьорите могат да се нивелират автоматично като по този начин се поддържа неутрален баланс на камиона, когато преминава през неравни терени. Системата с пълно окачване позволява на операторите да се движат със скорост по-висока от средната и с по-малко вибрации, което според представители на компанията води до намаляване на времетраенето на цикъла и до увеличаване на производителността.
Запазване на ниския профил
Съчлененият самосвал Case 340B увеличава стабилността си благодарение на по-ниския си профил и по-широкото си легло. Разширяването на дъното на леглото на 340B позволява превозваният материал да е с по-малка височина. Това осигурява по-голям комфорт за оператора и прави цялата конструкция по-стабилна, което намалява вероятността от преобръщане. Case 340B е най-големият камион от серията на компанията. Разработен е със задна рамка, която запазва подемните цилиндри вътрешни за задната рамка и ги предпазва в случай на преобръщане. Позицията на тези цилиндри позволява и напълно да се уползотвори хидравличната мощност. Цилиндрите се повдигат направо нагоре, а не под ъгъл, което осигурява по-голяма мощност. За да се увеличи теглителното усилие на 340B, предната двигателна линия е монтирана под центъра на кабината и има интегриран, монтиран на трансмисията диференциал, който прехвърля мощността директно към предните колелета, елиминирайки двигателната ос.
Иновативна система за управление на машината
Komatsu предлага три модела шарнирно съчленени самосвали, покриващи основните категории на търсене - HM300-2, HM350-2, HM400-2. И трите машини се задвижват от двигател ECOT3, отговарящ на изискванията на Етап IIIA от директивата за отработените газове при селскостопанско и строително оборудване. Предните и централните осеви спирачки действат като забавящо устройство и позволяват на камиона да се спуска бързо и безопасно по стръмни наклони. Информационната система за управление на машината Komtrax на Komatsu е стандартна за всички модели и постоянно изпраща към компютър статистика за състоянието, мястото и работата на камиона. Като опция се предлага допълнителната ауспух-система, която изпраща топли газове от двигателя през тялото на камиона, за да се поддържа добра работна температурата в при много студено време.
Разнообразие от модели
Поради завидната си проходимост и обширната си сфера на приложение в областта на промишленото, гражданското и инфраструктурното строителство, както и добивната индустрия, шарнирно съчленените самосвали се предлагат в различни модификации, за да удовлетворят най-цялостно изискванията на пазара. Серията на италианската компания Astra, например, включва 4 модела - ADT 25 C, ADT 30 C, ADT 35 C, ADT 40 C, а още по-богата е продуктовата гама на Bell Equipment - 7 модела шарнирно съчленени самосвали (B 18 D, B 20 D, B 25 D, B 30 D, B 35 D, B 40 D, B 50 D).
Шарнирно съчленените самосвали се отличават с лесна поддръжка и дълги интервали между техническите обслужвания, заради изключително здравата конструкция, предназначена да работи и в най-суровите условия. Самите компоненти на работните механизми са проектирани така, че при работа да има минимално износване. Предлаганата в повечето модели автоматичната скоростна кутия значително улеснява управлението, а кабината на оператора се проектира така, че да отговаря на всички изисквания за ергономичност, дори при продължителна работа.25/09/2008 |