ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина II, брой 3, септември 2008

Хидравлични къртачи

Хидравлични къртачи

Ново поколение хидравлични къртачи, използвани като приставка за багери, навлизат на пазара. Стремежът при тях е, освен повишена производителност, да се постигнат и намалени нива на шума и вибрациите, които да гарантират спокойна работа в градска среда и да удовлетворят изискванията на европейските директиви и разпоредби.

текст инж. Вера Ангелова

Последните разработки на продукти са съсредоточени върху производството на по-тихи къртачи, както и върху намаляването на вибрациите на машините с цел подобряване комфорта и безопасността на оператора. Безшумните къртачи също стават все по-популярни в гъсто застроените градски райони, където все по-често се налагат разрушителни работи, които обаче не трябва да смущават нормалния ритъм на живот на обитателите на съседните сгради.
Много водещи компании в сектора вече сформират работни изследователски групи за по-цялостно изследване на проблема с негативните последствия при работа с къртачи върху човешкото тяло. Последните новости от Sandvik в тази област са подпомагани и от изследователски отдел на компанията, който анализира причините и ефектите от вибрацията на цялото тяло при приложенията на хидравличните чукове и разработва различни техники и методи за редуциране на тези ефекти.
От подразделението хидравлични къртачи в Atlas Copco също посочват, че новите къртачи на компанията вече са по-тихи и с по-малко предаване на вибрации към носача, в сравнение със предишните машини. От компанията твърдят, че в бъдеще в тази област ще се работи още по-усилено, защото нормативните документи, налагани от ЕС и други подобни организации по света изискват все по-тихи машини по екологични причини, както и по причини свързани със здравето и безопасността и, естествено, съобразяването с тези изисквания е предпоставка за успешни продажби и развитие на компанията в правилна посока.
Базираната в Корея компания D&A - производител и износител на къртачи, която активно навлиза на европейския пазар, също залага главно на безшумната работа на продуктите си. Освен безопасността на работа, те се ориентират и към по-малки и компактни модели, които да могат да заместят ръчните къртачи, при които риска от увреждания, следствие на вибрациите е много по-голям.

Нови продукти
През миналата година, на най-голямото по рода си строително изложение в света, Bauma, бяха представени голяма част от новите модели, които вече се конкурират на пазара.
Новата гама хидравлични къртачи на Sandvik Rammer S23 и S25 за използване на багери с обратна лопата, S23 и S23 City, са предназначени за използване основно с машини от 3 до 6.5 тона, докато S25 и S25 City са подходящи за работа с машини от 5 до 8.5t.
Интерес представлява и най-новото допълнение на Caterpillar към D серията хидравлични чукове - 3.9-тонният H180Ds. Размерът на буталото, както и на самия инструмент е увеличен като в новата конфигурация машината осигурява до +15% по-висока производителност от предшественика си.
Окачващата система, предназначена за тежък режим на работа с голяма мощност, предлагана като стандартна, значително намалява натоварването на машината с удари по време на работа, което подобрява комфорта и удължава живота на критичните компоненти на машината. Използвани са по-големи свързващи щанги, предназначени за тежък режим на работа с голяма мощност, които подобряват работата на чука. Към останалите характеристики на модела спадат автоматично изключване (Auto Shut Off / ASO) и херметично запечатаните акумулатори.
Cat представи и по-малки къртачи, включително 105-килограмовия модел Н35 D за носачи от 1.1 до 2.4 тона и 145-килограмовия чук H45 D подходящ за носачи между 1.5 и 3.2 т.она
Последната новост от Ingersoll Rand е 20.8-килограмовия къртач IR 20BV, с който гамата къртачи на компанията се увеличава до пет модела. От Ingersoll Rand твърдят, че всичките им модели къртачи предлагат голяма мощност и висока производителност при ниски нива на вибрациите. Новост при моделите е и новата конструкция със стоманени дръжки и за по-старите модели IR 25BV, IR 30BV и IR 40 BV, в резултат на което те са със същите високи нива на устойчивост към износване.
От Volvo Construction Equipment (Volvo CE) решават проблема с повишеното ниво на вибрациите с единичен амортисьор с гумени странични буфери, представен в серията НВ, който предпазва оператора от ударните сили и отката на машината, увеличавайки комфорта и производителността. Дизайнът със намалени нива на шум също спомага за по-добър тонус и по-лека умора на оператора и работниците на обекта.
Furukawa Rock Drill представи на последното издание на Bauma второ поколение хидравлични къртачи, които се характеризират с ниски вибрации за оператора. Новата система за абсорбиране на ударите свежда до минимум прехвърлянето на вибрациите към основата на машината, а новата система за управление на къртачите и иновациите в обшивката и гумените уплътнения на отворите е причина за намаляване на шума до 6dbA.
В областта на къртачите, Bobcat възлага надежди на модела НВ1180 с най-модерна технология за лесно управление при въртене на място, както и гъсенични товарачи и мини багери, а също и новата хидравличния къртач НВ280 - най-малкият модел на компанията от серията 80, специално разработена за 820-килограмов микро багер 316 на Bobcat.
От компанията посочват, че, подобно на останалите модели от серията, НВ280 е разработен така, че да задоволява изискванията на клиентите за по-добра работа, ефективност и надеждност. Също така, моделът е снабден и с много ефективна шумозаглушителна система.

Тенденции при продажбите
Един от сюблимните моменти на Bauma беше представянето на 10-тонния НВ 10000 на Atlas Copco. Това е най-големия къртач в света и предлага до +50% по-висока производителност в сравнение с НВ 7000 - 7-тонен модел на Atlas Copco с много добри пазарни позиции и най-голям, произвеждан от компанията, преди представянето на НВ 10000.
По данни на компанията, продуктът стартира много добре на пазара, като само за изминалата година са направени два пъти повече сделки, отколкото е било предвидено, въпреки че машината се предлага едва след края на април.
Преименуваната гама хидравлични чукове, (представяни като къртачи без необходимост от поддръжка) на Sandvik Rammer, известна като Compact Range (наричана преди In Range) Също регистрира много голям ръст на продажбите през последния статистически период. По наблюдения на специалисти от компанията тези разрушаващи инструменти, които обикновено се използват с челни товарачи, мини багери и роботи за разрушаване, са особено популярни сред клиентите, които наемат оборудване. Това се обяснява с факта, че този тип клиенти предпочитат да влагат капитала си в други неща или работят с по-малък капитал. Цикълът на конструкторската работа става по-кратък, а нуждите от оборудване се променят практически всяка седмица.

Развитие на пазара в световен мащаб
По време на изложението Bauma, представители на някои водещи компании-производителки на оборудване за разрушителни работи, споделиха виждането си за пазарното развитие на сектора е световен мащаб.
Генералният продуктов мениджър на Sandvik посочва, фирмата че е регистрирала растеж в Европа и Австралия, добавяйки, че в Австралия има потенциал за по-нататъшен растеж поради силната икономика и разрастването на строителната индустрия. Той добавя, че каменоломната индустрия и индустрията за разрушаване са в основата на пазарното израстване на компанията в Европа, което, според него, се дължи на голямото търсене на скални материали. Той обаче добавя, че Русия и азиатската част на тихоокеанското крайбрежие са пазарите, от които Sandvik очаква най-голям растеж.
Продуктовият мениджър за хидравлични къртачи на Atlas Copco, твърди, че продажбите на къртачите на компанията към момента са големи в Западна и Източна Европа като на втория пазар се очаква висок растеж и за в бъдеще. Друг район, в който компанията очаква да спечели пазарен дял посредством местния си филиал, е САЩ. Atlas Copco планира да засили присъствието си и на азиатския пазар, добавя той.
Компанията иска в бъдеще да увеличи броя на силните и надеждни пазари и затова вече е инвестирала значителни ресурси в увеличаване на производственият капацитет, както и в подобряване на ефективността, допълва той. Средните и тежки къртачи се произвеждат в бившата фабрика Krupp в Есен, която Atlas Copco придоби през 2003г.
"Увеличихме капацитета на фабриката в Есен двойно спрямо 2003г., но това не е достатъчно. През 2007г. инвестирахме ? 12 млн. в нов производствен капацитет, но инвестицията стартира през 2003 г. като до момента са инвестирани повече от ? 20 млн.", добавя той.
Почти същата инвестиция е направена във фабриката за малки къртачи в Калмар, Швеция. Според стратегията на компанията това равнище на инвестиране поставя компанията в добра позиция за конкуриране на преситения пазар на къртачи, навлизащи от Далечния Изток.
Специалистите отбелязват също, че основните играчи оперират в Европа, но на местно равнище Корея и Китай също имат стабилно присъствие на пазара. Обаче, според тях, качеството на китайските и корейските продукти трябва да бъде силно подобрено, ако тези страни искат да бъдат сериозни глобални конкуренти. И това не се отнася само за продуктите. Според тях отговорности на глобалните доставчици са също организирането на добра логистика, обслужване и поддръжка.
Становището на президента на D&A е: "Ние продаваме оборудването основно зад граница. Има прекалено голяма конкуренция и твърде много компании в Корея, които излизат на пазара с по-ниски цени. Тяхното качество не е като нашето".

Технологии
Като цяло развитието на сектора на хидравличните къртачи показва, че технологията, използвана в средните и тежките модели, няма да се промени сериозно в близко бъдеще, особено що се отнася до основните функции.
В новите модели се оптимизира и увеличава ускорението на буталото или чувствителността му към скалните условия, за което някои компании предлагат специални системи, които могат да измерват плътността на скалите и да настройват кътрача съобразно нея. Очаква се тези области да продължават да се развиват, като една интересна възможност е използването на комбинирана газова-бензинна система за ускоряване на буталото и увеличаване на мощността на чука. Следващата стъпка може да бъде излизане от тази технология и преминаване към нещо по-съвременно и технологично, но няма тенденции това да се случи в близко бъдеще.
Все по-голяма популярност получават продуктите, освободени от поддръжка, заради по-сигурната работа и спестеното оперативно време.
При класическите хидравлични къртачи чука трябва да се проверява поне на всеки два часа работа и интервалите за за техническо обслужване са много по-кратки. Тази организация на работа става все по-неприложима и несъответстваща на скоростта на сроковете в модерното строителство. Затова основен приоритет на производителите става разработване на чука така, че поддръжката да се минимизира максимално и интервалите за поддръжка да станат поне два или три пъти по-дълги.
По отношение на основната хидравлика, която захранва къртачите, може да се каже, че пределът на развитието е почти достигнат.
На практика, буталото във всеки хидравличен къртач извършва възвратно-постъпателно движение стотици пъти в секунда и посоката на движение на маслото също се изменя много бързо. Това създава голямо напрежение в линиите към носача, но фирмите-производителки се борят с този проблем вече десетки години и достигнатата степен на предпазване на носача от това напрежение е доста висока.

Прогноза
Бъдещото развитие на пазара на хидравлични къртачи ще зависи от темповете на строителната индустрия като цяло. За сега ситуацията в България и Европа като цяло е обнадеждаваща и затова производителите се стремят да увеличават производството на машини, които превъзхождат предходните модели по отношение на ефективността и редуцирането на нивата на шум и вибрации.
Говорейки за бъдещия растеж, данните за водещите производители показват, че най-вероятната тенденция е пазарът да се развива устойчиво и приръста през следващите няколко години да е съизмерим с този за предходните няколко години. Разбира се, това становище не отчита евентуален спад в глобалната икономика, който би довел до цялостна промяна на ситуацията.
Очаква се конкуренцията също да продължи да расте. Обезпокояваща в световен мащаб е само несигурността на американския пазар, но специалистите не смятат, че тя ще доведе до сериозни икономически промени в близко бъдеще.
Конкретно по отношение на техническите характеристики на хидравличните къртачи, освен редуцирането на шума и вибрациите, фирмите трябва да продължат да влагат средства в поддържането на висока производителност, която гарантира бързина на работа, съответстваща на сроковете в съвременното строителство.
Не е задължително да се разработват и произвеждат все по-големи къртачи - оптимизирането на характеристиките на по-леките модели къртачи ще се окаже по-успешна стратегия в гъстозастроените градски райони.
От маркетинговите изследвания се вижда също, че пазарът за багери продължава да се разраства и производителите все още не могат да задоволят търсенето. Това означава, че пазарът на къртачи също ще расте и то с добри темпове - очакваните цифри за следващите години са в порядъка +20% до +30%.