ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 8, 2015

Вярвам, че железопътният транспорт е транспортът на бъдещето

Разговор с г-жа Мария Чакърова, Директор на дирекция „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти“ в ДП НКЖИ

Вярвам, че железопътният транспорт е транспортът на бъдещето

Г-жо Чакърова, бихте ли представили някои от текущите ключови жп проекти в страната? Кои от тях предстои да бъдат завършени в най-близко бъдеще?
Целта на всички проекти, които се изпълняват и подготвят в ДП НКЖИ, е да направим жп транспорта по-атрактивен и привлекателен за пътници и товародатели. Искаме хората да разберат, че използвайки този транспорт те спестяват средства и в същото време инвестират в по-красив живот с чиста околна среда и по-малко жертви по пътищата.

Като Бенефициент по ОП Транспорт, ДП НКЖИ води успешна политика по отношение на непрекъснатото подобряване и модернизиране на железопътната инфраструктура. Основна цел при изпълнението на инвестиционните проекти е интегрирането на транспортната система на страната с европейската, въвеждане и утвърждаване на европейските стандарти за модерен, екологосъобразен и сигурен транспорт, което ще повиши качеството на предлаганите услуги на базата на изградените конкурентни отношения. Реализирането на инвестиционните проекти ще осигури оперативна съвместимост на инфраструктурата, оборудването, системите за управление, експлоатация и безопасност, както и свързаност с европейските жп мрежи, чрез прилагането на унифицирани стандарти. От национална гледна точка тези проекти ще допринесат за икономическото развитие на страната.

През програмен период 2007-2013 г. в Компанията се изпълняват три големи линейни инфраструктурни проекта, които се осъществяват със съфинансиране от Кохезионния фонд на ЕС и по които в момента протичат усилени строителни дейности. В края на 2015 г. и до средата на 2016 г. предстои поетапно въвеждане в експлоатация на отделните участъци от тези проекти.

Проектът в най-напреднала фаза на строителство е проектът за рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас. Първият лот от този проект - железопътен участък Михайлово-Калояновец вече е изпълнен. Предстои завършването и на останалите два лота - Стара Загора-Зимница и Церковски-Бургас.

Целта на този проект е след завършване на цялото направление от София до Бургас да се пътува с бързи луксозни влакове за по-кратко време, отколкото по магистралата.

Друг проект, който е в етап на изпълнение, е „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград по коридори IV и IX, фаза 2: участък Първомай-Свиленград”. В обхвата му са включени реконструкция на железния път в железопътен участък Димитровград-Свиленград и изграждане на нови тягови подстанции в Симеоновград и Свиленград, както и разширяване на тягова подстанция Димитровград. Изграждането на железния път е във финална фаза, изградени са тягови подстанции Симеоновград и Свиленград и предстои провеждане на тестове.

В началото на миналата година започна модернизацията на цялото трасе от Септември до Пловдив. Паралелно с изпълнението на строителните дейности по трите отделни позиции се извършват и дейностите по част сигнализация и телекомуникации, които логично следват във времето дейностите по железния път.

Основна цел при реализирането на двата проекта е да се увеличи капацитетът по международното направление изток-запад, което е основният товарен коридор, преминаващ през България с товари от Турция и Близкия Изток към Европа и обратно.

Изпълнението на линейните инфраструктурни проекти протича при пълна мобилизация и екипите следят за стриктно спазване на графиците и ефективното управление, за да може проектите да приключат в установените срокове и с нужното качество. Въведени са изключителни мерки за контрол, съдействие и подпомагане на изпълнителите. Ръководството на НКЖИ прави „неочаквани“ проверки на място, УО е увеличил честотата на проверките и цялото Правителство е мобилизирано в помощ на НКЖИ и изпълнителите, за да приключат проектите успешно в рамките на техните графици за изпълнение.

Изключително важно за нас, като Бенефициент е, че по ОП Транспорт, със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, Компанията има възможност да изпълнява и проекти, които имат допълваща роля към инвестициите, които правим в линейна инфраструктура и реално ще доведат до повишаване качеството на предоставяните услуги и подобряване на цялостната визия на железопътната инфраструктура в България. За програмния период 2007-2013 г. ще бъде осъществена рехабилитацията на Централна гара София, жп гара Бургас, пътническа и жп гара Пазарджик, която вече е въведена в експлоатация.

Създадохме необходимите условия строително-монтажните работи на Централна гара София да се изпълняват поетапно, в непрекъснат режим на работа на гарата и при нормално функциониране на приемното здание и гаровия комплекс, за да не бъде нарушен ритъмът на пътуванията. Технологията на изпълнение беше избрана специално, за да се минимизира неудобството за пътуващите, което неизменно съпътства такива големи строителни дейности. Благодарни сме за разбирането на всички, които по някакъв начин бяха засегнати от дейностите по ремонта и най-вече на гражданите, които ни сигнализираха какво им създава най-големи трудности, за да ги отстраняваме своевременно. Всичките ни усилия са насочени към целта в началото на 2016 г. столицата да се гордее с една съвременна и модерна Централна гара.

Какви предимства има железопътният транспорт? Кои са факторите, предопределящи неговото развитие и модернизaция?
Вярвам, че железопътният транспорт е транспортът на бъдещето. Това е най-евтиният и екологичен транспорт. Ненапразно, в последните години се наблюдава ръст на железопътните превози в Европа. В подкрепа на това ще цитирам няколко приблизителни цифри: За период от 10 години използването на пътническите железопътните превози в Австрия нараства с 23%, в Германия с 24%, в Италия с 14%. В страна с висок стандарт и качество на живот, като Швеция, увеличението на пътникопотока е 38%. През последните години се наблюдава и ръст на товарните превози в Европа: Норвегия – 57%, Полша – 40%, Германия – 23%, Великобритания – 21%. Железопътният транспорт следва да се развива приоритетно и в България.

Водещо условие при избора на вид транспорт са неговите конкурентни предимства, които да отчитат не само цената на превозната услуга, но и достъпната среда, екологосъобразността, шумозамръсяването, спасяването на човешки живот и енергийната ефективност. Развитието на железопътния транспорт се обуславя от естествените му предимства – ниска себестойност на услугите, висока ефективност при превозите на средни и дълги разстояния, на големи количества товари, екологичност, надеждност, високо ниво на безопасност и възможност за изграждане на модерни, ефективни логистични вериги. Именно това са факторите, които предопределят бъдещето на железопътния транспорт.

Как виждате развитието на жп транспoрта в страната в близките години?
През последните години в България се отчита спад на търсенето на железопътни пътнически услуги, за което ние сме длъжници на гражданите и се опитваме да изплатим дълга си към тях възможно най-бързо с всички нови проекти. Ще използвам възможността да отбележа, че липсата на качествен пътнически жп транспорт се дължи и на външни фактори. Необходимо условие за постигане на устойчиво развитие на жп транспорта е осигуряването на огромни по размер финансови средства за модернизацията на железопътната инфраструктура. България е малка държава, която особено след преживяната криза не може винаги да си позволи осигуряване на необходимите средства за жп транспорт с високо Европейско качество - било за модернизация, било за поддръжка и експлоатация. От изключителна важност е осигуряването на качествен подвижен състав и оптимална транспортна схема. Трите фактора трябва да се придвижват с еднакви темпове и в една посока, за да има устойчив железопътен транспорт.

Нека помечтаем малко: Пътувам по работа за Пловдив в красив и комфортен влак, оборудван с интернет връзка, чисти и модерни помещения, кафе-бар и любезен персонал, който тръгва от Централна гара в 6.30 ч. сутринта. След него има още еден в 7.30 ч. и знам, че ще се прибера навреме с обратния влак в 16.30 ч. Времепътуването ми вече е 1 час от София до Пловдив - толкова, колкото обикновено ми трябва с кола, за да изляза от София. Пристигам в центъра на града и нямам нужда от друг транспорт, защото всичките ми посещения са в рамките на пешеходно разстояние не повече от 10 минути. Следобед се прибирам до София, хващам метрото и за по-малко от 1.30 ч. съм в къщи. Кажете ми, при тази ситуация има ли някой, който би избрал друг транспорт? Ние все още си го мечтаем, а колегите от Европа са го направили и затова имат този ръст на превозите с жп транспорт. Важното е, че сме поели в правилната посока и мечтите ни могат да станат реалност сравнително скоро.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини