ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина IX, брой 8, 2015

Линия 3 на метрото ще се изгражда с технологии, които ще гарантират минимални деформации на терена

Разговор с инж. Стоян Братоев, Изпълнителен директор на Метрополитен

Линия 3 на метрото ще се изгражда с технологии, които ще гарантират минимални деформации на терена

Инж. Братоев, тази година, със завършването на участъците на метрото до Бизнес парк, Младост 4 и Летище София, завърши и последният етап от изграждането на метрото, включен в ОП Транспорт 2007-2013 г. Бихте ли направили кратко обобщение на изграденото и напредъка през този период? Как това се отрази на транспорта в столицата?
Темпът на строителство на метрото значително нарастна от 2009 г. след включване в ОП Транспорт 2007–2013 г. Бяха реализирани първите три етапа от мащабния „Проект за разширение на метрото в София”, които включваха изграждане на Линия 2 и значително разширение на Линия 1 на Софийското метро.

Първият етап включваше трасето Надлез Надежда – Централна ж.п. гара - пл. Св. Неделя - НДК - бул.Черни връх с дължина 6,4 км и 7 метростанции. През 2010 г. е започнато строителство на Втори етап с два лота: Лот 1 „ж.к. Обеля - ж.к. Надежда - Надлез Надежда с дължина 4,2 км и 4 метростанции, доставка на 12 влака и разширение на депото за обслужване на подвижния състав от новите участъци; Лот 2 ж.к.Младост І-ж.к.Младост ІІІ – бул. Цариградско шосе с дължина 2,2 км и 2 метростанции и доставка на 6 влака. Общата дължина на участъците от двата етапа, завършени през 2012 г., възлиза на 13 км с 13 метростанции. От тази година, след пуска на двата участъка от трити етап, дължината на линиите вече достигна 39 км с 34 метростанции. В този трети етап бяха обособен два лота – Лот 1 представляващ удължение на Линия 1 - от МС Цариградско шосе до МС Летище София"с дължина 5 км и 4 метростанции. Лот 2 - вторият участък, включен в този Етап е разширението на Линия 1 от ж.к. Младост I до Бизнес парка в ж.к. Младост IV с дължина 2.7 км и 3 метростанции.

Облекчаването на трафика е сред най-големите ползи от реализацията на проекта, като намалението му е около 25%. Броят на превозваните пътниците вече достига до около 330 хил. човека в делничен ден, а тъй като метрото е и изключително бърз транспорт, спестеното време на гражданите на София е 90 хил. часа. Не на последно място сред ползите от разширението на метрото са и намалените вредните газове в атмосферата, които са около 79,5 хил. тона на година.

Как върви изпълнението на разширението на Линия 2?
Разширението на Линия 2 представлява участъкът след метростанция Джеймс Баучер до кръстовището на бул. Черни връх и ул. Сребърна. Включва подземно трасе с дължина 1,3 км и една метростанция - МС Витоша, както и съоръжения за смяна на посоката на движение след метростанцията. Проектът за това разширение е включен в ОП Транспорт, като е фазиран. Фаза 1 се изпълнява в настоящия програмен период 2007-2013 г., а Фаза 2- в Програмен период 2014-2020 г. 950 м от трасето се изпълнява по Нов Австрийски тунелен метод, метростанцията и подлезни части – по открит способ в укрепен изкоп. Метростанцията ще има 6 входа, като 4 от тях ще бъдат оборудвани с асансьори, а на някои от входовете ще има и ескалатори. Към момента са изпълнени реконструкции на инж. мрежи, шлицови стени, пробив на тунела и над 60% от конструкциите на МС Витоша общо от общия обем. Срокът на строителството е август 2014 г. - август 2016 г.

Предстои строителството на Третия метродиаметър. Бихте ли казали на какъв етап са дейностите по тази линия?
Одобреното трасе, въз основа на петте различни варианта, разработени в процеса на проектиране от чешката фирма Метропроект Прага, представлява участъкът Бул. Вл. Вазов - Орлов мост - НДК - Красно село - ж.к. Овча купел. Дължината му е 16 км с 16 станции. Разделено е на три етапа, като предстои изграждането на първия от тях, а именно: Бул.Владимир Вазов- Орлов мост- НДК- Красно село с дължина от 8 км и 8 метростанции. Този етап включва също така изграждане на депо и закупуване на подвижен състав – 20 метровлака.

Вече са сключени договорите за строителство, супервизия и доставка на метровлаковете. Подготвя се заявлението за кандидатстване на проекта за финансиране от Европейските фондове и предстои внасянето й в Управлявашия орган на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура”. Строителството се очаква да стартира до края на годината.

Разкажете малко повече за трасето на Трети метродиаметър. Очаквате ли някакви предизвикателства в техническо отношение през етапите на строителство?
Строителството на обект като метрото винаги е свързано с много предизвикателства от различен характер. В случая, Етап І от Линия 3 на метрото в София е разположен главно в централната градска част и е изцяло подземен. Поради изключително сложните инженерно-геоложки и хидрогеоложки условия в централната градска част, както и наличието на гъсто застрояване и голям брой подземни, надземни и наземни комуникации, се изисква прилагането на технология, която да гарантира минимални деформации на терена, да има сравнително голяма скорост на напредък и да избягва разкриването на големи изкопи по и без това натоварените булеварди. Най-подходяща технология за изпълнението на участъка в централната градска част на Линия 3, отговаряща на горепосочените условия, е т.нар. Щитов метод. При него се работи с тунелно пробивна машина (ТВМ – от английски Tunnel Boring Machin”), наречена още Щит, с помощта на която се постига бърз напредък (10 – 20 м на ден). Вследствие на това участъкът от км 5+248,57 (край на МС 6 – Парк Заимов) до км 11+966,34 (след МС 14 – кв. Красно село) е предвидено да се изпълни с помощта на тунелно пробивна машина (ТВМ) с противоналягане в забойната камера. Предвижда се стартовата шахта да бъде ситуирана в кв. Красно село до ул. Житница.

Метростанциите от централния участък на Линия 3 ще бъдат ситуирани на възлови кръстовища на градската инфраструктура, където има натоварено движение, наличие на много подземни и надземни инженерни мрежи, а на места и високи сгради в непосредствена близост до булевардите. Поради тази причина е предвидено те да бъдат изградени по открит способ, в котлован, укрепен с масивни шлицови стени.

Когато някоя от станциите е ситуирана под булевард с изключително натоварено движение и няма възможност то да бъде спряно или преместено за целия период на строителство на станцията, се предвижда нейното изграждане да стане по т. нар. Милански метод. Неговото предимство е, че дава възможност за 2 – 3 пъти по-бързо възстановяване на терена над метростанцията. Той е разновидност на открития метод, но се различава от технологията „отдолу – нагоре” по това, че непосредствено след изпълнение на шлицовите стени се преминава към изпълнение на покривната плоча. По този начин много по-бързо се възстановява засегнатата инфраструктура и движението над метростанцията. След това последователността на работа е като при обикновения открит способ, като единствено е необходимо да бъде оставена шахта за достъп, от която да започнат изкопните работи под „миланската” плоча.

Специфичен момент при изграждане на метростанциите от централния участък на Линия 3 е, че тъй като тунелът ще бъде изграден с помощта на тунелно пробивна машина (ТПМ) е необходимо дъното на станцията да е изградено и набрало проектна якост при пристигането на машината. Участъкът от дънната плоча, по който ще премине машината, се налива с дъговидна форма, а към армировката предварително се поставят стоманени плочки за закрепване на надлъжни релси, по които да се приплъзват режещата глава и черупката на ТПМ-а.

Бихте ли обобщили как ще се отрази на транспорта и живота в столицата завършването и на трите лъча на метрото и предвидените разклонения? Кога се очаква това да се случи?
Първият и вторият етап от строителството на Линия 3 са с прогнозен период на строителство от 2015 г. до 2019 г. Етап I, от бул. Владимир Вазов през ЦГЧ до кв. Красно село с дължина 8 км и 8 метростанции и Етап II – участък от кв. Красно село до ж.к. Овча Купел и жп линията София – Перник с дължина 4 км и 4 метростанции. С реализация на тези участъци метрото като система ще превозва дневно допълнителни около 120 хиляди пътници. Когато бъде въведен в експлоатация и крайният трети етап на линията, общо метрото като система ще превозва над 550 хиляди пътници дневно, което представлява над 40% от превозените пътници в системата на масовия градски транспорт. Към момента този дял е почти 30 %.

С въвеждане в експлоатация на Етап I и Етап II на Линия 3 (както и завършването на метростанция Витоша от Линия 2) дължината на линиите на метрото ще достигне 52 км и 47 метростанции. Облекчаването на трафика при наличие на метро след реализацията на проекта ще доведе допълнително: до икономия от гориво и поддръжка на автомобилите поради ползване на метрото и до намаляване замърсяването на въздуха.

Само от въвеждането на Етап 1 ще се реализира значителна икономия на време за пътуващите. Реализираната икономия на време за пътниците ще е 4 449 392 часа.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини