Мостът, част от обходния път на Габрово, е най-впечатляващото и сложно съоръжениеРазговор с Невена Петкова, областен управител на област ГабровоГ-жо Петкова, в ход е изпълнението на стратегически и мащабен проект в областта – Обходният път на Габрово. Бихте ли казали на какъв етап е реализацията на проекта? Какви съоръжения са изградени?
Безспорно един от най-сложните и приоритетни пътни проекти, който се изпълнява към този момент в страната ни, е обходният път на Габрово. Както знаете обектът е част от Трансевропейския коридор №IХ, което предопределя възловата му роля при движение в направление север – юг.
Обектът е изключително предизвикателство и заради трудния планински терен, големия обем на изкопно-насипни работи и изграждане на множество инженерни съоръжения – подпорни стени, водостоци, мостове и тунел. Въпреки всичко трябва да подчертая изключителния професионализъм на хората, които работят там. Изпълнителят на обхода на Габрово намира решения и изгражда качествено обекта, използвайки иновативни технологии и затова днес може да се похвалим с напредък на строително-монтажните работи. Проектът е разделен на 5 етапа и се изпълнява в две фази – като втората е изграждането на самия тунел под Шипка. Към момента се изпълнява първата фаза. Включва строителството на 4 участъка от обекта и етапна връзка с обща дължина 23,25 км - „Път ІІІ-5004 „Обход на гр. Габрово“ от км 0+000 до км 20+124,50 и етапна връзка на обхода със съществуващия път І-5 от км 0+000 до 3+130“, както и изработването на разширен идеен проект за тунела под връх Шипка (3,22 км). Строят се два нови пътни възела, мостови съоръжения. Категорично най-впечатляващото, бих казала и сложно съоръжение, което се изгражда, е мостът на км. 11+800 с дължина 640 m, премостващ кварталите „Борово – Велчевци”.
Технологията, с която се работи, е конзолно бетониране с два максимални отвора от по 160 m. Това е нещо, което с думи не може да покаже колко внушително е това съоръжение, но всеки, който го види, го разбира и оценява.
Още едно забележително съоръжение е тунелът, преминаващ под Бакойския баир, който е почти завършен. Това е един от най-дългите новостроящи тунели в страната, който е с дължина 540 m, с изпълнена хидроизолация и вторична облицовка. Завършено е укрепването на откосите на тунела при портал страна „Шипка“ и „В.Търново“.
Без да съм специалист смея да кажа, че обектът е наистина впечатляващ, а най-хубавото е, че тези внушителни съоръжения се изграждат от български строителни фирми, в които работят и много млади хора.
Какви са прогнозите за приключване на проекта? В този ред на мисли, какво е значението му за бъдещото развитие на региона?
Със сигурност не съм аз човекът, който трябва да говори за сроковете за изпълнение, които така или иначе са записани в проектите. За мен по-важното е, че темата за тунела под Шипка винаги е стояла на дневен ред и екипът на МРРБ е убеден в реалното му изпълнение. Към момента се следва график на изпълнение на дейностите и първо трябва да завърши първата фаза - обходният път със съоръженията към него. След това ще се премине към строителството на трикилометровия тунел под Шипка.
С реализирането на проекта „Обход на гр. Габрово“ ще се осигури пътна връзка до бъдещия тунел под Шипка, като се избегне влизането в областния град Габрово. Извеждайки трафика ще се осигури много по-безопасна среда за населените места, през които досега минаваше той. Изграждането на обхода и тунела ще улесни транспортните потоци по направлението север – юг, осигурявайки най-краткия път между Северна и Южна България. И онова, което трябва да отчетем като най-голямата полза, е свързана с транспортната достъпност - един изключително важен фактор, който предопределя инвеститорския интерес към града и региона.
В последен етап е рехабилитацията на пътя Севлиево – Габрово. Бихте ли споделили какви дейности са извършени в рамките на проекта?
Това е още един важен за региона проект, с реализирането на който значително ще се подобрят транспортно-експлоатационните качества на пътната отсечка Габрово - Севлиево, ще се осигурят условия на безопасно движение и комфорт на пътуващите. Проектът е разделен на два лота – 12 и 11, съответно първият по направление Драгановци – Габрово, а вторият Севлиево – Драгановци. Към края на септември са разчистени площите в рамките на сервитута на пътя, включващо изсичане на дървета, клони и храсти, окосяване на тревата и отстраняване на всички отпадъци. В участъка от км 0+319 до км 1+945 е положен биндер по директно трасе и са монтирани бордюрите; Свързващият асфалт е положен и в участъка от км 5 +200 до км 14+600, като има малки прекъсвания около ремонта на съоръженията. В участъка от км 10+000 до км 14+600 е положен плътен асфалтобен. Що се касае до трите големи съоръжения - моста над р. Видима, моста над р. Росица и моста над р. Лопушница - те са проектно ляво изградени на ниво асфалтова настилка, в дясната лента са изляти пътните плочи. В момента продължават да се извършват реконструкции на участъците, изгражда се нов водосток, работи се по облицовани окопи и се изграждат тротоарните конзоли на големите съоръжения. В процес на изпълнение са още полагането на асфалтова смес за износващ пласт от настилката; заустване на черни пътища; направа на монолитен облицован /бетонов/ окоп; полагане на материал за банкети; монтиране на ограничителни системи за пътища. 27/11/2018 |