ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XII, брой 8, 2018

Поддържането на съществуващата пътна мрежа е важен фактор за пътната безопасност

Разговор с д-р Николай Иванов, председател на Българска браншова асоциация "Пътна безопасност"

Поддържането на съществуващата пътна мрежа е важен фактор за пътната безопасност

Г-н Иванов, как оценявате пътната инфраструктура в страната ни от гледна точка осигуряването на безопасността?
В последните над 15, а и повече, години в страната се строят нови магистрални участъци и се рехабилитират нови – основно магистрали и пътища 1ви клас. Всички пътища от Републиканската и Общинска пътни мрежи се нуждаят от по-добър текущ ремонт и поддържане. Именно поддържането на съществуващата пътна мрежа е основният фактор, който влияе върху пътната безопасност. За съжаление, финансирането за тези дейности не е достатъчно. Всички се надяваме това да се промени с навлизането на тол таксите, които да увеличат приходите за поддържане. Спешно и неотложно трябва да бъдат отпуснати средства за пътна безопасност от порядъка на 140-160 млн. лв., които да бъдат насочени за дейности за пътна безопасност в участъци с висока концентрация на ПТП, високопланински проходи, критични пътни участъци като Русе-Бялa, Кресненското дефиле и др. А за да бъде цялата ни национална пътна мрежа (републикански пътища, общински пътища и улици) на високо европейско ниво по критерий пътна безопасност, са необходими средства в размер на около 10.5 млрд. лв.

Какви дейности с приоритет трябва да бъдат финансирани?
ББАПБ е на мнение, че са необходими независими одити и инспекции по пътна безопасност. След като проектът за рехабилитация или ново строителство на пътя бъде одобрен от Агенция „Пътна инфраструктура“ или съответната Община, трябва да бъдат извършени и одити по пътна безопасност. Одиторите препоръчват над 70 вида дейности, касаещи пътната безопасност. Например дейности по почистване на пътя от треви и храсти, подмяна на остарели пътни знаци, допълнителни пътно-ограничителни системи, маркировка, уширявания, промяна на някои виражи, физическо разделяне на насрещните потоци и много др.

Какво е мнението Ви за новостроящите се пътища?
Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува на 20 декември 2017 г. Наредба №РД-02-20-2 за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии и на 28 август 2018 г. Наредба №РД-02-20-2 за проектиране на пътища. Екипите, работили над тези норми за проектиране, са се съобразили изцяло с международния опит и стандарти. Мисля, че нормите са много добри. Пътищата, които се изграждат в момента, проектирани по нашите норми, създадени преди години на база на немските стандарти, също са на много високо ниво. Разбира се, пътната безопасност непрекъснато трябва да се развива. Навлизат все по-нови технологии и продукти. Например не достатъчно приложени у нас са Интелигентните транспортни системи, които могат да бъдат много полезни на водача, за да се информира за състоянието на пътния трафик, за промени по трасето, критични ситуации, метеорологична обстановка и т.н.

Бихте ли споделили Вашето мнение относно перспективите пред страната ни за подобряване на безопасността по пътищата?
Положителен е фактът, че напоследък управляващите издигат на най-високо ниво пътната безопасност. Правителството официално обяви, че ще създава Нова държавна агенция, която ще подпомага работата на Министерски съвет при вземането на правилните решения, касаещи пътната безопасност. Освен аналитични и съветващи дейности, тази Агенция, според мен, трябва да има и контролни функции. Също така трябва да се обедини наличният в страната експертен потенциал, научните среди, както и да се развива този научен и експертен потенциал.

Разбира се, няма как изведнъж броят на жертвите да стане нула. Процесът е дълъг и зависи от много фактори. И те не са само свързани със състоянието на пътната инфраструктура. Един фактор, за който рядко се сещаме, е влиянието на семейството. Например, ако един родител шофира с превишена скорост, не спазва правилата за движение, то неговото дете – сега пътник, след време, когато стане водач, ще има същите навици. Необходима е промяна и тя трябва да започне още от семейството. Не по-малко важно е и образованието, шофьорските курсове, състоянието на автомобилния парк и инфраструктурата, а също така вие медиите сте много важни относто повишаване информираността на цялото общество по темата за пътната безопасност. Както вече споменах – факторите са много. Цялото общество е отговорно към пътната безопасност. Всички ние трябва да ставаме по-добри – не само като шофьори, но и като пешеходци и велосипедисти.

Ние от Българска браншова асоциация “Пътна безопасност” от няколко години препоръчваме приемане на система за безопасност на движението, подобно на шведската “Визия нула”. В нейните основи стои тезата, че никой не бива да загива или да бъде тежко нараняван при използване на пътната мрежа. Основните принципи, приети във “Визия нула”, са, че хората допускат грешки, които могат да доведат дo пътнотранспортно произшествие. Въпреки това никой не бива да умира или бъде тежко нараняван в резултат на тези грешки. Човешкото тяло е с ограничени възможности да поема удари. То лесно се наранява. При удар с над 30км/час, нараства бързо рискът от смърт. Безопасността на движението е споделена отговорност между участниците в движението и хората, които проектират, изграждат, експлоатират и поддържат системата за движение по пътищата. Всички елементи на системата трябва да бъдат с висока степен на безопасност и в комбинация да умножават защитните ефекти.

Какво ще пожелаете на читателите на сп. Инфрабилд?
На всички читатели и техните семейства желая най-напред много здраве. Пожелавам им да бъдат внимателни и образцови участници в движението, както като шофьори, така и като пешеходци, пътници и велосипедисти.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини