Една от водещите общини сме по прилагане на политики за енергийна ефективностРазговор с г-жа Таня Христова, Кмет на Община Габрово и председател на УС на ЕкоЕнергияУважаема г-жо Христова, Община Габрово има опит в енергийната ефективност, работили сте по различни проекти, свързани с оптимално използване на енергийните ресурси и намаляване консумацията на енергията. Разкажете за някои конкретни проекти – реализирани и текущи.
Факт е, че във времето Община Габрово успя да натрупа опит и да създаде добър модел за инвестиции в енергийна ефективност. Сред приоритетите ни в тази област са не само изграждането и развитието на устойчива инфраструктура – техническа, транспортна и екологична с фокус върху ресурсната ефективност, но и намаляване на крайното енергийно потребление, развитие на системи за устойчива мобилност, използване на възобновяеми енергийни източници. За да постигнем тези цели се насочваме към възможностите на оперативните програми и различни фондове за реализиране на проекти в няколко направления - обновяване и изграждане на сграден фонд, улично осветление, транспорт, управление на отпадъците, и др.
За последните седем години реализирахме проекти за над 20 млн. лв., с които въведохме енергоспестяващи мерки в образователната, социалната, културната инфраструктура. Нашият подход не се ограничава само до стандартните минимални енергоспестяващи пакети, като поставяне на изолация, подмяна на дограма и подобряване на характеристиките на покривните конструкции. Винаги се стремим да включваме иновативни елементи, които да демонстрират отговорно отношение към ресурсите и да водят до намаляване на разходи за енерго- и топлопотребление.
Внедрихме енергоспестяващи мерки в близо 24 обекта от образователната инфраструктура – училища и детски градини, в сградата на Дома за възрастни с физически увреждания, в зала „Възраждане“ – място за различни културни и социални мероприятия. Изградихме две нови къщи, приютили центровете за настаняване от семеен тип, при чието строителство също използвахме иновативни технологии, свързани с енергийна ефективност. Енергийно ефективни мерки приложихме и при преустройството на част от бившия детски център в „Комплекс за интегрирани услуги за деца и семейства“. Построихме първата в страната детска градина, проектирана и изградена по стандарта “Пасивна къща”, потвърдено с международен сертификат.
Изпълнихме проект за модернизиране на уличното осветление в 128 габровски села, финансиран от Международен фонд Козлодуй, с който над 1 милион лв. бяха вложени в подмяна на съществуващите осветителни тела с високоефективни и бе въведена система за дистанционно GPRS управление на осветлението, а очакваното намаление на ел. потреблението е 64%.
Всъщност, уличното осветление в нашия град има 75 годишна история. Още след 2000 г. бяха предприети мащабни действия за подобряване състоянието му. Изпълнен бе демонстрационен проект “Стратегия за намаляване на парниковите газове чрез енергийна ефективност”, финансиран от Глобалния екологичен фонд чрез програмата за развитие на ООН и от Община Габрово. При извършената реконструкция инсталираната мощност е намалена повече от 70%, като с реализирането на този проект за първи път в страната бе въведено централизирано управление на уличното осветление. През периода 2005-2013 г. бяха изпълнени редица проекти за обновяване на градската среда с елемент подобряване на уличното осветление.
Категорично сме една от водещите общини в България по отношение на прилагане на политики за енергийна ефективност и можем да се похвалим с традиции в тази област. Навярно знаете, че Община Габрово е учредител на Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ през 1997 г. Бяхме определени за демонстрационна зона по проект „Намаляване на емисиите на парниковите газове чрез енергийна ефективност“, финансиран от ГЕФ и ПРООН в периода 1999 - 2004 г. Ние сме пилотна община по проекта „Знания и умения за насърчаване на енергийната ефективност в сградите“ и по проект „Управление на енергията в общините – МОДЕЛ“. Заедно с „ЕкоЕнергия“ и „ЕнЕфект“ участваме в 4 проекта, финансирани по програма „Интелигентна енергия – Европа“. Подкрепихме и Споразумението на кметове за устойчива енергия, чиято цел е да бъдат постигнати и дори надминати целите на Европейския съюз за намаляване на вредните емисии на въглероден двуокис с поне 20% до 2020 г. Спазвайки традициите за провеждане на активна политика за енергийна ефективност, Община Габрово възложи инвентаризация на газовете и изготви План за действия за устойчива енергия, като член на Конвента на Кметовете.
Какви инвестиции за устойчиво развитие и проекти за енергоспестяващи мерки са залегнали в програмата на общината за този програмен период 2014-2020 г.?
През последните години Габрово успешно привлече и инвестира европейски ресурс, който вложихме за подобряване на качеството на живот на хората. Благодарение на него през предходния програмен период основни политики намериха своето развитие. Нашето желание е този процес да продължи. Затова насочихме усилия за постигане на добра проектна готовност.
Планирали сме благоустрояване и обновяване на ключови обекти, като Източната улица, парк Баждар, парк Колелото и прилежащи квартални пространства, изграждане на кръгово съоръжение на Шиваров мост. Изключително важни проекти ще бъдат тези за реконструкция и обновяване на Дом на културата „Емануил Манолов“, превръщането на сградата на Радион Умниковото училище в център за работа с деца, както и цялостно обновяване на сградите и дворните пространства на две основни училища - ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и ОУ „Цанко Дюстабанов“.
Благодарение на финансовата подкрепа на ОП „Регионално развитие“, Община Габрово разработи прединвестиционно проучване на цялата система на градския транспорт, за постигане на необходимата готовност за кандидатстване с проект за Интегриран градски транспорт. Разработихме Интегриран план за градско възстановяване и развитие и в неговите три зони ще се реализират множество проекти, като основно ще се разчита на оперативните програми от настоящия програмен период, както и на фондовете за градско развитие, които ще позволят съчетаване на публичен и частен интерес.
В областта на енергийната ефективност продължаваме да търсим добри и устойчиви решения. Ще се фокусираме върху публични сгради с цел да ги превърнем в нискоенергийни. В интегрирания план обновяването на публичните сгради с образователен, социален, културен характер е приоритет. Тази година Община Габрово кандидатства по програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ за изграждане на ново котелно помещение в детска ясла „Зора“ и подмяна на отоплителната инсталация в Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“. Проектното предложение „Норвежки опит за Габрово в сферата на енергийната ефективност“ е внесено за оценка в Министерството на енергетиката. Община Габрово спечели проект по програма Horizon 2020, в рамките на която, в партньорство с ЕкоЕнергия, ще участва в създаване на мрежа за разработване на зелени обществени поръчки. Предстои изпълнение на одобрен за финансиране от Национален доверителен екофонд проект за внедряване на мерки за енергийна ефективност в зала за акробатика, лека атлетика и бокс в спортен комплекс „Христо Ботев” в града. Предвиждаме енергоспестяващи мерки в споменатите вече Дом на културата, основни училища „Св. Св. Кирил и Методий“ и „Цанко Дюстабанов“ и бившата прогимназия „Радион Умников“. В допълнение училище „Св. Св. Кирил и Методий“ е включено като пилотно в разработката на центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ – „Енергийни обновявания – стъпка по стъпка” – EuroFHit. След ремонта сградата ще съответства на определението за „почти нулево енергийна сграда“, съгласно Директива 2010/31/ЕС за енергийните характеристики на сградите.
В заключените, как ще коментирате реализацията до момента на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в община Габрово?
Наблюдава се известно повишаване на интереса в Габрово към участие в Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Регистрираните сдружения на собственици за участие в нея са 44, а 29 са заявленията за интерес и финансова помощ. Скоро договорите за целево финансиране на сгради ще бъдат 17. Вече са избрани фирмите изпълнители за техническото и енергийното обследване, и са подписани рамковите споразумения с тях, като предстои да бъде избран изпълнител за всеки от обектите. Община Габрово продължава да бъде активен партньор на собствениците и техните сдружения в подготовката и участието им в Програмата. Организират се дискусии със заинтересовани лица и активно съдействаме за разрешаване на проблеми в хода на подготовката за кандидатстването. За съжаление, оказва се, че дори 100 % финансиране на тази инвестиция не е достатъчен стимул много хора да се включат в Програмата. Не трябва обаче да забравяме, че отговорността в посока грижа за собствеността е задължителен ангажимент, включително и финансов, на всеки един от нас.
Всички знаем, че ресурсът на Програмата ще се насочи там, където хората и местната власт са я припознали като възможност заедно да променят облика и качеството на живот в своите градове. Надявам се в Габрово да успеем максимално да се възползваме от този шанс, още повече, че в нашия град инвестициите в енергийна ефективност отдавна са с доказан резултат. 24/08/2015 |