Eнергийната ефективност е важен приоритет в програмата за развитие на СофияРазговор с г-жа Ирина Савина, Зам. кмет “Инвестиции и строителство”, Столична общинаУважаема г-жо Савина, един от приоритетите на Столична община е политиката за повишаване на енергийната ефективност. Бихте ли представили по какви проекти в областта на енергийната ефективност работи oбщината?
Енергийната ефективност е много важен приоритет в програмата за развитие на София. През последните години Столична община води последователна политика в областта на устойчивото енергийно развитие. През 2012 г., като част от инициативата Конвент на кметовете, разработихме план за устойчиво енергийно развитие на София до 2020 г., като в този план, който беше приет и от Oбщинския съвет, беше направен анализ на съществуващата ситуация в различни сектори – управление на отпадъци, управление на води, обществени и жилищни сгради, транспорт, улично осветление и др. Бяха идентифицирани различните проблеми, заложени определени цели, разработени пакети от мерки и дейности, които трябва да се реализират до 2020 г., за да могат да се постигнат поставените цели.
Към настоящия момент работим по няколко проекта, които са свързани с енергийната ефективност. В областта на транспорта - модернизираме обществения транспорт и изграждаме метро, като част от програмата за намаляване на вредните емисии във въздуха, в областта на управлението на отпадъците - изграждаме най-модерната инсталация за преработка на битови отпадъци, а в областта на сградния фонд - работим в две основни направления – общински сгради и жилищни сгради.
Броят на сградите от общинския фонд в София е над 700 (само училищата и детските градини са около 400), затова през годините се опитваме поетапно да внедряваме в голяма част от тях мерки за енергийна ефективност, с цел намаляване разходите за отопление и ел. енергия, обновяване на сградите и достигане на топлинния комфорт, който да отговаря на европейските изисквания.
Досега в голяма част от общинските сгради са внедрени частични мерки за енергийна ефективност, а 100 сгради са цялостно обновени. Със средства от бюджета на общината през тази година ще обновим 18 сгради, а през 2016г. - 24.
Относно жилищните сгради също работим доста активно, като основен акцент в момента са Националната програма за енергийна ефективност и ОП „Регионалано развитие“ 2007-2013 г., която трябва да приключи до края на тази година. Вече имаме две обновени сгради с европейски средства, предстои и останалите сгради, включени в европейската програма, да бъдат обновени.
Относно Националната програма за енергийна ефективност сме създали необходимата организация, и заедно с районните кметове и сдруженията на собствениците работим активно, за да може до края на следващата 2016 г. вече да имаме и първите енергийно обновени сгради.
Бихте ли казали как протича Програмата в Столична община и кога се очаква да започнат дейностите по саниране по първите сгради?
Към настоящия момент имаме около 200 регистрирани сдружения на собствениците. 95 са подадените заявления за финансова помощ, като най-много са сградите от районите Искър, Слатина, Младост, Изгрев, Подуяне и Кремиковци. 76 от тези подадени изявления имат положителна оценка, 6 са върнати за корекция, а останалите 13 са в процедура по разглеждане, 49 са подписаните договори между сдруженията на собствениците и Кмета на Столична община, а 34 са тристранно подписани между Българската банка за развитие, областния управител и Столичната община. Два анекса са подписани към тези договори и е избрана фирма, която да изготви конструктивни и енергийни обследвания и паспорт на две от сградите – в Кремиковци и в Изгрев. До края на месец август предстои да бъдат подписани анексите и да започне конструктивно и енергийно обследване и изготвяне на паспорти на още 20 сгради. Първоначално очаквахме към края на лятото да започне работата по първите два блока, но тъй като е необходимо доста технологично време при подготвителната фаза, вероятно през септември/октомври ще са и първите процедури за избор на изпълнител. При тези обстоятелства в края на годината ще може да се сключи и договор, но поради климатичните особености в зимния сезон е желателно изпълнението на дейностите по обновяване на сградите да започне в първите топли дни на следващата година. За нас е по-важно не да избързваме с работата във времето, а да заложим на качествено изпълнение в подходящи за това условия, за да имаме като резултат качествен и удовлетворителен за всички страни продукт.
Какво предстои за новия програмен период? Бихте ли запознали читателите с някои предстоящи проекти от инвестиционната програма на общината, касаещи енергийната ефективност?
И през следващите години основен акцент ще поставим върху проектите за устойчиво енергийно развитие на града. Ще продължим с политиката за внедряване на мерки за енергийна ефективност в общинските сгради, като целта ни е до 2020 година всички сгради на училища и детски градини да са енергийно обновени.
Ще продължим работа и по обновяване на жилищните сгради в София, като ще се включим и в програмата за енергийна ефективност, финансирана от ОП „Региони в растеж“ 2014-2020. Целта ни е максимално голям брой сгради да бъдат енергийно обновени с европейско и с национално финансиране, за да променим от една страна облика на града, а от друга – да намалим консумацията на енергия.
В областта на транспорта ще продължим с изграждането на метрото и модернизацията на обществения транспорт. След 2016г. предстои изграждането на инсталация за оползотворяване на RDF горивото от завода за отпадъците, което ще доведе до намаление с над 10% консумацията на газ за централното отопление на града. Мерки за подобряване на енергийна ефективност предвиждаме и в уличното осветление. За всяка една от тези области се разработват конкретни проекти от екипи от специалисти.
Вече са готови проектите за метрото и за инсталацията за RDF горивото, както и проектите за енергийно обновяване на 24 училища и детски градини, на 9 културни и социални обекти, включени в ИПГВР. За модернизацията на образователната, социалната и културната инфраструктура същинските ремонтни дейности ще започнем през 2016г. , след отпускането на средства от ОП „Региони в растеж“ 2014-2020.
Към какво ще се придържате в политиката си за успешна реализация на поставените цели за периода 2014-2020?
За реализацията на предвидените проекти, не само в областта на енергийната ефективност, ще се стремим да осигурим средства от различни източници на финансиране. Няколко са нещата, на които ще заложим в работата си: добра подготовка, комукация и качествено изпълнение на дейностите. Много е важна добрата координация при подготовката на проектите, за да разработим качествени проекти, за които да получим финансиране. На второ място – постоянната комуникация между всички заинтересовани страни, защото без добра комуникация няма как да очакваме добър резултат. Не по-малко важно е и качественото изпълнение, което трябва да донесе дългосрочна устойчивост на проектите.
Проект „Енергийно обновяване на българските домове”
Проектът „Енергийно обновяване на българските домове" финансира изпълнение на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради в 36 града и е с продължителност три години (2012-2015 г.). Изпълнението на проект „Енергийно обновяване на българските домове“ се финансира с общо 50 109 134,20 лв. чрез Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.
Конкретен бенефициент е дирекция „Жилищна политика" в Министерство на регионалното развитие. Проектът цели: осигуряване на по-добри условия на живот за гражданите в многофамилни жилищни сгради и изпълнение на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради.
Допустими дейности за финансиране: подмяна на дограма (прозорци, врати и др.); топлинна изолация на външни ограждащи елементи (външни стени, покриви и др.); основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина/котелни стопанства или прилежащите им съоръжения, собственост на собствениците на самостоятелни обекти и смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект;изграждане на инсталации за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници – слънчеви системи за осигуряване на енергия за собствени (битови) нужди, които не генерират приходи в процеса на експлоатация на съоръженията; газифициране на сгради (вътрешна сградна разпределителна мрежа и котел/котли), при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа; - съпътстващи строително-монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата/блок-секцията в резултат на изпълнените мерки с енергоспестяващ ефект.
През изминалата година първите две сгради, санирани по про- грамата за Енергийно обновяване на българските домове в София, получиха Акт 16, удостоверяващ, че обектът е изпълнен по всички правила и се въвежда в експлоатация, съобщиха от министерството на регионалното развитие. Сградите, намиращи се на ул. „Чарлз Дарвин“ № 3, район „Изгрев“, и бл. 17, район „Илинден“, ж.к. „Захарна фабрика“ в София, са изцяло обновени.
Извършено е топлинно изолиране на външните стени на сградите, пребоядисване на фасадите, монтирана е нова дограма с рамка от поливинилхлорид и стъклопакет с високо термично съпротивление. Положена е топлинна изолация на покрива, пода и на тръбната мрежа за горещо водоснабдяване, която също е изцяло подновена. Обновени са и общите части на жилищните блокове. Общата стойност на строително-монтажните работи е 250 192.48 лв. с ДДС. 24/08/2015 |