Ниските разходи за енергия са стимул за инвестиции в ЕЕРазговор с г-н Ивайло Алексиев, Изп. директор на АУЕРГ-н Алексиев, бихте ли представили Агенцията за устойчиво енергийно развитие и основните й дейности?
Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) през годините е работила към различни ресори в условията на променящи се институции. До 2012 г. името на агенцията беше Агенция за енергийна ефективност. Тогава беше променено на Агенция за устойчиво енергийно развитие, и към агенцията бяха прехвърлени ангажиментите за издаване на т. нар. Гаранции за произход на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Функциите на агенцията основно са по Закона за енергия от възобновяеми енергийни източници, и в най-основната си част – по Закона за енергийна ефективност. Агенцията има за задача да поддържа регистър на фирмите, които имат право да обследват и да сертифицират сгради и предприятия. Освен това, агенцията осъществява контрола върху обследванията и сертифицирането на сградите. Отново във връзка с енергийната ефективност, агенцията поддържа национална информационна система, която е в полза на различни проекти и анализи. Подпомагаме държавни и общински структури в изпълнение на техните планове и програми. Участваме активно в популяризиране на енергийната ефективност в различни форми, провеждаме семинари и обучения, подкрепяме търговците на енергия. Една от основните задачи на агенцията е ежегодно да изготвя отчета по Националния план за действие за енергийна ефективност и официалния отчет за България пред Европейската комисия.
С каква политика и инициативи Агенцията насърчава инвестициите в енергийна ефективност? Ние подкрепяме всички ведомства, ангажирани с енергийната ефективност. Новият закон за енергийна ефективност ангажира усилията на четири министерства - Министерство на енергетиката, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на икономиката, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Подкрепяме работата на тези институции с технически експертизи, оценителни комисии, предоставяне на различни данни.
Нещо по-актуално, агенцията работи по проект, финансиран по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013“, и в рамките на проекта е разработено предложение за въвеждане на финансов механизъм за търговия с бели сертификати, като инструмент за стимулиране на енергийни спестявания. В рамките на проекта бе разработен наръчник за енергиен мениджмънт в предприятията, и се проведоха обучения на енергийни мениджъри в цялата страна.
Повишаването на енергийната ефективност е приоритет в политиката на ЕС, започва да се превръща в такъв и на държавата – пример е Националната програма за обновяване на жилищни сгради. С какви дейности Агенцията ще подпомогне успешния ход на програмата?
Това е много хубав и навременен проект, защото секторът на жилищните сгради изоставаше в плана за внедряване на мерки за енергийна ефективност, и беше належащо да се появят подобни стимули, за да се компенсира изоставането. Проектът се управлява от МРРБ, а участието на агенцията е на етап енергийно обследване на сградите. Агенцията упражнява контрол при осъществяване на дейностите по обследване, като целта е да не се допускат некачествени проекти, по които впоследствие да се работи.
Какви са очакванията Ви за реализацията на програмата и възможностите за внедряване на мерки за ЕЕ в повече сгради?
Програмата за обновяване на жилищни сгради е първият по-мащабен проект, който се реализира в посока енергийна ефективност в домакинствата, и когато са обновени първите сгради, хората ще имат нагледни резултати и отзиви, което от своя страна ще е една добра популяризация и стимул за останалите домакинства. Инвестицията си заслужава, защото пакетът от мерки за енергийна ефективност на сгради може да се откупи само от спестяване на енергия в рамките на 5-10 години. Дълготраен актив, който ще осигури спестявания за 15-20 години напред, което е и стимул за икономиката.
Енергийна ефективност, разбира се, не се изчерпва само с жилищните сгради. Тя касае и обществени, и производствени, и други съоръжения. И не само, енергийната ефективност е навсякъде около нас – започвайки от поведението на хората, от това какви електроуреди те използват в домакинствата си, на какви сградни инсталации разчитат, какво отношение имат към енергоспестяванията и т.н. Енергийната ефективност ще е приоритет за новия програмен период, затова и в повечето оперативни програми ще има оси, касаещи мерки за енергийна ефективност. 24/08/2015 |