Енергийната ефективност е първата стъпка към устойчиво строителствоРазговор с г-жа Десислава Йорданова, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройствотоУважаема г-жо Йорданова, в ход e Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради – една инициатива с много важно значение. Бихте ли очертали акцентите в Програмата и постигнатото до момента?
Енергийната ефективност е първата стъпка към постигане на устойчивост в сгради. Тя помага да се контролират нарастващите разходи за енергия в тях, да се намали екологичният отпечатък, както и да се увеличи стойността и конкурентоспособността на сградите.
Програмата стартира успешно през м. февруари тази година и се радва на огромен интерес от страна на населението. Изпълнява се с изключително голяма динамика. Вече има близо 2170 регистрирани сдружения на собственици и 1300 сключени договори между сдружения на собствениците и общините. Над 1200 са исканията за целево финансиране към Българската банка за развитие, а сключените тристранни договори за финансиране са близо 1100.
С цел постигане на по-голяма ефективност на програмата, както и на гъвкавост при участието в нея, в края на м. април бяха приети изменения в методическите указания за изпълнението й. Така успяхме да отговорим в максимална степен на нуждите на обществото и да улесним участието на хората в нея.
Кои са основните изисквания, на които трябва да отговарят сградите, които ще са с приоритет при изпълнение на дейностите от проекта?
В рамките на 2015 г. допустими за финансиране по програмата са всички сгради, които са строени по индустриален способ и са с минимум 36 самостоятелни обекти с жилищно предназначение. За да участват в програмата, собствениците в една сграда следва да регистрират сдружение по реда на Закона за управление на етажната собственост, както и да попълнят необходимите документи за кандидатстване. За съдействие в целия процес по кандидатстване собствениците следва да се обръщат към определените служители в своите общини. По изключение и по преценка на общината, през 2015 г. могат да бъдат одобрявани за обновяване и сгради с минимум 32 самостоятелни обекта с жилищно предназначение, които са построени преди 1975 г. и са с доказани конструктивни проблеми.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството следи изпълнението по програмата по общини, а те са тези, които отговарят за нейното цялостно техническо и финансово администриране на своята територия. Затова общините трябва да осигурят доброто техническо изпълнение на дейностите по одобрените сгради. Те провеждат процедурите за възлагане на дейностите по одобрените сгради съгласно Закона за обществените поръчки и приложимите нормативни актове.
Стартиране на процеса по обновяване на първите сгради зависи от готовността на всяка община с организирането на отделните дейности по сградите. Вече има такива с изготвени технически обследвания и обследвания за енергийна ефективност. Реалното изпълнение на дейностите по програмата вече започна в края на месец юни по първата сграда в Благоевград.
Какви са Вашите очаквания за развитие на Националната програма? Кога виждате реална възможност да бъдат завършени първите сгради?
Предвид темповете, с които работят някои от общините, първите сгради могат да бъдат завършени есента на тази година. Все пак не трябва да забравяме, че този процес се управлява от местните власти, необходимо е да се организират и проведат обществени поръчки за изпълнение на отделните дейности, а това отнема време.
В кои аспекти (социален, икономически, екологичен) реализацията на Програмата ще има положителен ефект? Какви ще са ползите за гражданите и бизнеса?
При разработване на програмата бяхме водени от тезата, че това означава по-висок стандарт на живот, по-ниски разходи за отопление, по-сигурни жилища и по-модерна градска среда. Националната програма дава възможност за цялостното обновяване на сградите, включващо не само мерки за енергийна ефективност, но и конструктивно укрепване, където е необходимо. Това ще доведе до удължаване живота на сградите и до повишаване на стойността им. Програмата накара съседи, които не си говорят от години, да обединят усилия, за да получат шанс техните домове да бъдат обновени. Близо 3 млн. граждани ще могат да се възползват от възможностите, които предлага програмата.
Програмата няма да реши само проблема със старите жилищни сгради. Инвестицията от над 1 млрд. лв. е насочена към съживяване на икономиката, ще се разкрият нови работни места за малките и средни строителни фирми в регионите. Спестените средства за отопление ще подобрят покупателната способност на домакинствата, което е още един стимул за икономика ни.
Надявам се програмата да стане по-дългосрочна като бъдат привлечени допълнителни инвестиции.
Темата за енергийната ефективност на жилищните сгради и намаляване на консумацията на енергийни ресурси е изключително важна. Каква политика провежда министерството в тази посока? Представете други инициативи или проекти, по които работите.
В момента се изпълнява проект „Енергийно обновяване на българските домове“ по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013. Проектът стартира през април 2012 г. и трябва да приключи до края на тази година.
Наред с националната програма, от 2016 г. изпълнението й ще бъде комбинирано с предвидения финансов ресурс за обновяване на жилищни сгради от Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 и обхватът на допустимите сгради ще бъде разширен. Ще бъдат допуснати за участие:
Многофамилни жилищни сгради строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство); ППП (пакетно повдигани плочи); ЕПК (едроплощен кофраж); пълзящ кофраж и разновидностите им до 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение. От ОПРР 2014-2020 ще бъдат финансирани сградите, които се намират на територията на общини, допустими бенефициенти по ОПРР 2014-2020, а в останалите общини тези сгради ще могат да кандидатстват по националната програма.
Многофамилни жилищни сгради /масивни сгради/, проектирани преди 26 април 1999 г. От ОПРР 2014-2020 ще бъдат финансирани сградите, които се намират на територията на общини, допустими бенефициенти по нея, а в останалите общини тези сгради ще могат да кандидатстват по националната програма.
Постепенно и за еднофамилните къщи ще се търсят възможности за създаване на подобни инициатива и за тях ще бъде осигурено финансиране.
Стартирането на Програмата е първата стъпка от пътя, който предстои да се извърви, за да бъдат обновени всички жилищни сгради в страната. Какви други приоритети си е поставило министерството в посока обновяване на сградния фонд за този програмен период 2014-2020?
С оглед ангажиментите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството по новия Закон за енергийна ефективност, ще стартираме работа по разработването на следните документи:
- национален план за сгради с близко до нулево потребление на енергия;
- национален план за подобряване на енергийните характеристики на отопляваните и/или охлаждани сгради - държавна собственост, използвани от държавната администрация;
- национална дългосрочна програма за насърчаване на инвестиции за изпълнение на мерки за подобряване на енергийните характеристики на сградите от обществения и частния национален жилищен и търговски сграден фонд.
Министерският съвет прие промени в Закона за управление на етажната собственост. Основната им цел е да се изменят и допълнят отделни разпоредби с оглед постигане на по-голяма прецизност, както по отношение на правомощията и задълженията на етажната собственост, така и за осъществяването на контрол при изпълнението на тези задължения.
В допълнение, в рамките на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020, енергийната ефективност е заложена като хоризонтален приоритет при инвестиции в строителство, реконструкция и ремонт на сгради на образователна, здравна, социална, спортна и културна инфраструктура. По приоритетна ос 2 на програмата „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“ ще се финансират проекти за въвеждане на енергийноефективни мерки в 28-те малки градове бенефициенти.
Националната програма за обновяване на жилищни сгради, приета с Постановление 18 на 2.02.2015 г., цели: удължаване на живота на жилищните сгради, повишен комфорт на обитаване; безопасност и сигурност на жилищата; повишаване на енрегийната ефективност на жилищата; трайна практика на адекватно управление и поддържане на етажната собственост. Дейностите по Програмата ще се осъществяват на територията на Република България в рамките на 265 общини. 24/08/2015 |