Очакваме 30-40% икономия на енергия в сградите, обновени по Националната програмаРазговор с г-н Борис Радулов, Председател на УС на Българската асоциация за изолации в строителствотоБорис Радулов е трети мандат председател на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС).
Зам. изпълнителен директор е на „ФИБРАН България“.
Г-н Радулов, говорейки за енергийна ефективност - тема, ставаща все по-актуална, няма как да подминем ролята на топлоизолационните системи. В тази връзка бихме искали да Ви попитаме как БАИС оценява Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради?
Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС) оценява позитивно Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Казвали сме го неведнъж. Такава мащабна програма за енергийно обновяване на сгради се провежда за пръв път у нас.
Вече има над 1000 подадени заявления. Очаква се скоро да има и реално изпълнени проекти. След изпълнението на Програмата съвсем спокойно ще можем да говорим за 30-40% икономия на енергия в сгради.
Бихте ли направили коментар на хода на програмата до момента? С каква политика БАИС може да е в полза на общинските администрации, сдруженията на собствениците и фирмите изпълнителки в процеса на саниране на жилищните блокове?
БАИС е на разположение на администрацията – без значение дали е общинска, или държавна. Това се отнася и до представителите на етажната собственост. Винаги сме готови да дадем експертно мнение и коментар по възникнали казуси. Неколкократно сме предлагали да организираме семинари в общините, в които има сключени договори по Програмата. Такива инициативи не са възможни без съдействието на МРРБ и общините. Засега не срещаме такава готовност и ентусиазъм от тяхна страна.
В асоциацията членуват най-изявените компании в областта на топло- и хидроизолациите, и бихме могли да предоставим експертен опит, който ще е полезен в процеса на проектиране, изпълнение и контрол на качеството на топло- и хидроизолационните системи.
Един от най-важните компоненти за качеството на изпълнение и успешния ход на програмата са проектите за саниране, които ще се изготвят. Като специалист в областта, бихте ли казали какви изисквания трябва да са акцент по отношение на изолационните материали и системи?
Всички изолационни материали трябва да съответстват на нормативните изисквания. Освен, че трябва да бъдат с необходимите сертификати, които доказват техническите им параметри, добре би било да се правят контролни изпитвания, доказващи декларираните параметри.
Освен верифицирането на продуктите от изключително значение е в проектите да има разработени детайли за полагане на топло и хидроизолационни системи. Тъй като и най-качествените материали, положени по неправилен начин, компрометират цялата изолационна система.
Готови сме да разработим Наръчник за проектиране, контрол и изпълнение на външни топлоизолационни системи на сгради, който чрез МРРБ да предоставим на общините и съответно на изпълнителите на договорите за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, които ще бъдат сключени. 24/08/2015 |