През следващия програмен период предстоят пътни проекти с изключителна важност за странатаРазговор с инж. Лазар Лазаров, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура"Инж. Лазаров, през август беше пуснат за движение един много ключов участък - новият участък на АМ Хемус между Софийския околовръстен път и пътен възел „Яна”. Как пускането на този участък в експлоатация ще се отрази и в инфраструктурен, и в социален аспект?
Проектът за този участък е още от края на 80-те години. За съжаление, при кризата през 90-те години реализацията му спира поради липсата на финансиране. По това време бяха върнати и земите на жителите в района. Това наложи допълнително отчуждаване, което струваше на бюджета 20 млн. лв. Едва през 2011 г. със средства от Кохезионния фонд на ЕС започна строителството на връзката на АМ "Хемус" със Софийския околовръстен път и пътен възел "Яна", за да може две години по-късно да се похвалим с пускането й в експлоатация.
Не е случайно, че този участък от 8,5 км беше толкова обсъждан, а неговото завършване така очаквано. Изграждането на отсечката беше належащо и необходимо, защото е част от трасето на магистралата, където се преплитат няколко първокласни пътя и един европейски коридор. Реално в този участък се провежда най-големият трафик в страната – над 20 милиона превозни средства на година. За мащабите на нашата малка страна това е изключително много. Всички си спомняме километричните задръствания, които се образуваха там, особено при празнични и почивни дни, когато трафикът значително се увеличаваше.
Освен чисто икономическите ползи от пускането на това трасе, има и една социална - големият трафик, който години наред притесняваше жителите на Долни и Горни Богров, вече преминава извън населените места.
С какви темпове върви строителството на други части от АМ Хемус?
През юли завършихме участъка Шумен-Белокопитово, който е 7,8 км, и по него вече се пътува. Стартирахме и изграждането на още една отсечка от близо 5 км на територията на област Шумен. Връзката, която ще се направи в този район между АМ "Хемус" и двата първокласни пътя – този, идващ от Русе, и пътят от София, ще бъде най-големият пътен възел, изграждан досега у нас, така че строителството по АМ "Хемус" продължава. Останалата част от магистралата се менажира от Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти”, и ще бъде тема на разговор през следващия програмен период.
Беше пуснат и участък от друг ключов транспортен проект – участъкът от Лот 1 на АМ Струма (Долна Диканя - пътен възел "Дупница-Север”). Какво предстои в близък план по този обект и каква е ситуацията по изграждането на останалите лотове на АМ Струма?
От трите лота, които са заложени за изграждане през този програмен период, Лот 1 Долна Диканя - Дупница е завършен на 99%. Остава един участък от няколко километра, които ще могат да бъдат ползвани, когато се изгради част от следващия Лот 2 Дупница - Благоевград. Строителството на този участък започна в края на юли и в момента на обекта се извършват подготвителни работи – разчистване на хумуса от трасето, мобилизиране на машините. Няма никакво забавяне. Изграждането на АМ "Струма" е сериозно предизвикателство по отношение на инженерната инфраструктура. Със строителството на Лот 2 и Лот 3 тепърва ще се навлиза в по-трудните участъци – преминаването през планината и през Кресненското дефиле. В този район ще е най-големият, както за страната, така и на Балканския полуостров, тунел с дължина 13 километра. До този момент в България подобно съоръжение не е изпълнявано и очаквам с голям интерес реализирането на проекта. Сигурен съм, че нашите строители, които изграждат подобни съоръжения в Западна Европа, имат опита да се справят с това инженерно предизвикателство.
Лот 4 - Сандански - Кулата, е по-кратка и не толкова тежка отсечка. Имахме известни затруднения, свързани с инженерната инфраструктура, поради неточности в кадастрите, които наложиха ново отчуждаване на земи и поради това проектът малко се забави.
Бихте ли казали какво е състоянието със строителството и на пътища от по-нисък клас. Кои са приоритетните проекти, които се очертава да бъдат приключени в по-краткосрочно бъдеще?
Състоянието на пътищата от по-нисък клас не е повод за радост от наша страна. Някои не са рехабилитирани от десетилетия и състоянието им е критично. Разбира се, те не са забравени от наша страна. По линия на текущия ремонт АПИ изпълнява дейности по голяма част от тези пътища и състоянието им постепенно се подобрява. Нашата надежда е да имаме повече средства през следващите години и да обърнем по-сериозно внимание на тях.
За рехабилитацията на пътища – първи, втори и трети клас, разчитаме и на средства от различни програми и източници. Пример за таково финансиране е заемното споразумение с Европейската инвестиционна банка. От спестените средства по настоящия финансов меморандум, с банката постигнахме споразумение и удължихме срока на действие до 2016 година. Така по програма "Транзитни пътища V" ще можем да включим и други проекти. Например 60 километра от стария участък на АМ "Тракия", за които ремонтът отдавна е належащ. Приоритетни по тази програма, обаче, са пътищата 2-ри и 3-ти клас. В този строителен сезон предстои завършването на няколко важни проекта – участъкът, свързващ Силистра с АМ "Тракия", през Шумен-Ришки проход-Карнобат, с който се прави връзка между АМ "Тракия" и АМ "Хемус". Рехабилитацията на този път ще облекчи значително трафика и за Северна България. Друг важен участък, чиято рехабилитация е към края си, е пътят от Юндола, през Велинград, до АМ "Тракия", където потокът от автомобили е много голям, заради курортните комплекси.
Около 900 км пътна мрежа рехабилитираме по ОП "Регионално развитие".
На прага сме на следващия програмен период 2014-2020 г. В заключение, бихте ли обобщили какво предстои за този период?
В момента очакваме завършване на преговорите с Европейската комисия най-вече заради финализиране на бюджетната рамка. Приоритетни проекти са: участъкът от Благоевград до Сандански - лот 3 от "Струма", АМ "Хемус", пътят, който ще свързва новия мост при Видин с АМ "Хемус" (скоростен път Видин-Ботевград), тунелът под Шипка, с който ще завърши връзката на околовръстния път на Габрово с Южна Бълагрия, АМ "Калотина", продължението на Южната дъга на околовръстния път на София - все обекти от изключителна важност за България. Догодина продължава и работата по обхода на Търговище, както и по други пътища в Северна България. Надявам се да стартира и удвояването на няколко ключови пътни участъка като Пловдив - Асеновград и Бургас - Слънчев бряг. Обходът на Димово – отсечката Димово – Бела - Ружинци, също е много важна, с оглед връзката, която прави с подхода при моста на р. Дунав при Видин.
С поставените планове и проекти значително надхвърляме бюджетната граница, но полагаме всички усилия и търсим начини за финансиране, за да доведем до успешно изпълнение обектите, които са необходими на републиканската пътна мрежа. 27/09/2013 |