ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XI, брой 8, 2017

Конференцията по транспортна инфраструктура е най-големият специализиран форум на Балканите

Конференцията по транспортна инфраструктура е най-големият специализиран форум на Балканите

Инж. Грозданов, наскоро се проведе десетото издание на Националната конференция по транспортна инфраструктура с международно участие. В началото бихте ли споделили малко повече за тази инициатива, организирана от УАСГ и Катедра „Пътища“, за развитието през годините?
През годините Конференцията се превърна в очаквано събитие от целия строителен бранш, от инвеститори, от представители на съпътстващи бизнеси от държавни институции и местни власти. Нашият форум е най–голямото годишно събитие в бранша на Балканския полуостров, в Сърбия се организира подобно през година, а в Гърция на всеки четири години. Благодарение на колегите от катедра „Пътища“, както и на нашите партньори, ние успяваме да го правим ежегодно. Началото е дадено през 2008г. от проф. Иван Трифонов, като на първото събитие са присъствали 148 делегати, а в последните 4-5 години посрещаме 320 участници всяка година. Относно международното присъствие, и като лектори, и като гости, в началото то се ограничаваше до университетски преподаватели от техническите университети в Австрия и Германия, а в момента имаме регулярно участие от над 20 държави, освен страните от Балканския полуостров и ЕС са участвали и представители на САЩ, Китай, Япония, Русия, Венецуела.

Какви са плановете Ви за следващите 10 години?
Естествено, искаме да се развиваме. Целта ни е всяка година да предлагаме нещо ново, нещо различно, така че да задържаме интереса и да привличаме нови участници, и да бъдем полезни. Голямата ни цел е да събираме на едно място всички представители на бизнеса, науката и администрацията и да излизаме с ясни, чуваеми послания.

Кои бяха акцентите и ключовите теми на фокус на конференцията тази година? Разкажете и за международното участие.
Основният акцент беше актуализацията на Наредба №1 и №2, но в хода на Конференцията беше „изместен“ от темата „Създаване на нов Източнобалкански коридор – от границата с Турция, при Малко Търново, през Бургас и Варна с разклонения към Русе и Констанца, развитие на стратегическата инфраструктура в направление „Север- Юг“. Оказа се, че тази концепция влиза в плановете на Македония и се припокрива с Коридор №8 – Дурас – Скопие – София – Бургас – Варна. Колегите от университета в Скопие получиха подкрепа от наша страна и се разбрахме да организираме Конференция на тема Коридор №8. Очакваме събитието да бъде през месец март в Скопие. Идеята за развитие на Коридор №8 и новия Източно балкански коридор беше подкрепена от министър Московски и министър Нанков, от целия бранш. Конференцията излезе с ясно послание, обединяващо държавни институции, местни власти, строителен и туристически бизнес.
Международното участие беше наистина значително, присъстваха представители на над 25 страни, като Ammann Group, Hitachi, Evonik, Dynapac, Peri, HTI, ACO и други. Показател за нивото на Конференцията е, че някои от лекторите, висши мениджъри в горните компании, дойдоха специално да изнесат доклада си, на практика престоят им в България бе по-малко от 3 часа.

Като организатори, какви цели си поставихте за тазгодишната конференция, и след като вече е приключила, споделете Вашата оценка/мнение и очаквания?
Както казах в началото целта ни винаги е да се развиваме, да бъдем по-добри от предходната година, да каним по-интересни гости и компании. Отзивите, които получихме, са изключително положителни, което ни дава стимул да продължаваме, вдигнахме летвата много високо, но вече сме подготвили няколко новости, които ще затвърдят Конференцията като водеща на Балканския полуостров.