ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 6, 2016

Очаква се метрото да има голям дял в системата на градския транспорт и да намали наземния трафик

Разговор с Инж. Стоян Братоев, Изпълнителен Директор на Метрополитен

Очаква се метрото да има голям дял в системата на градския транспорт и да намали наземния трафик

Инж. Братоев, интензивно се работи по изграждането на трети метродиаметър. Бихте ли дали повече информация за самия метродиаметър?
Линия 3 представлява метротрасе по направлението Югозапад - Североизток (ж.к. Овча Купел – кв. Бели Брези - НДК – СУ Св. Кл. Охридски – ж.к. Хаджи Димитър – ж.к. Левски) с обща дължина 16км и 16 метростанции. В района на ул. Дойран и на бул. Евлоги и Христо Георгиеви са предвидени перспективни отклонения - съответно към кв. Слатина и по направлението към кв. Бъкстон, които са в по-дългосрочна перспектива.

Съгласно идейния проект Линия 3 започва от бул. Ботевградско шосе, в района на пресичането му с ул. Източна тангента, където е разположена МС 1. След нея трасето е на естакада и достига бул. Владимир Вазов, където до кръстовището с ул. Поп Груйо подземно е разположена МС 2. Трасето продължава на естакада по булеварда и при кръстовището с ул. Витиня е разположена надземно МС 3. След нея навлиза под бул. Владимир Вазов и достига МС 4, която е на кръстовището на бул. Владимир Вазов с ул. Васил Кънчев, а МС 5 е на кръстовището на бул. Владимир Вазов с ул. Панайот Хитов. Трасето продължава подземно и достига МС 6 на бул. Евлоги и Христо Георгиеви при театър София. След нея подземно под бул. Евлоги и Христо Георгиеви, достига транспортният възел при Орлов мост, където е МС 8, а линията прави връзка с Линия 1. Трасето продължава подземно и при кръстовището с бул. Патриарх Евтимий с ул. Граф Игнатиев е разположена МС 9. Продължава под бул. Патриарх Евтимий и достига бул. Витоша МС 10, линията прави връзка с Линия 2.

Преминава през Петте кьошета, продължава под бул. Прага и пресича бул. Пенчо Славейков, като след него е ситуирана МС 11, пред Медицинска академия. Трасето достига кръстовището на бул. България с бул. И. Гешов, където е разположена МС 12. След това то достига кръстовището на бул. Цар Борис ІІІ с ул. Житница, където е МС 14. Трасето продължава под ул. Житница, като на около 400м след метростанцията излиза надземно и продължава на естакада, завивайки на запад. Непосредствено преди бул. Овча купел трасето навлиза под земята, преминава под бул. Овча купел и продължава подземно под бул. Президент Линкълн, където е МС 15. Продължава под бул. Президент Линкълн и след ул. Зеленика, преди бул. Монтевидео е разположена МС 16. Трасето продължава на запад, където на ул. Централна ще бъде МС 17. Трасето преминава под бул. Президент Линкълн и достига МС 18, която е ситуирана под Околовръстния път в района между ж.к. Овча купел и кв. Горна баня.

Чрез западните изходи на метростанцията ще бъде обслужвана застроената част западно от Околовръстното шосе в района на кв. Горна бaня и ще бъде осигурена връзка с жп линията София - Перник, чрез изграждането на жп спирка. Източните входове на тази последна станция са разположени източно от Околовръстното шосе до западната част на ж.к. Овча купел за обслужване на близките жилищни блокове.

В края на януари започна работата на строителните площадки на метростанциите от централния участък от Линия3 на метрото. Той представлява Етап 1, изцяло подземен участък с трасе бул. Вл.Вазов - Орлов мост - НДК – кв. Красно село, с дължина 8км и 8 метростанции (МС5-МС 14), от които започнаха 7км и 7 метростанции, а през септември се очаква да започне строителство на МС 5 и 1км трасе. Вторият етап е от ж.к. Красно село до кв. Овча купел и е с дължина 4км и 4 метростанции. Тези два етапа са обособени в общ проект, включен за финансиране от Оперативна програма Транспорт и транспортна инфраструктура (ОПТТИ) на програмния период 2014-2020г. с местно съфинансиране.

Изграждането на трети метродиаметър ще бъде от така наречения „лек тип метро“. Бихте ли дали повече информация за този тип метро?
По своята техническа специфика третата линия на метрото в София е предвидена да бъде малко по-различна от сегашната и условно е наречена „лек тип метро” с превозна способност и капацитет съизмерим с този на т.н. „класическо метро”. Разликата е в системата за ел. захранване и токоснемане, по-модерната транспортна автоматика и управление, по-леки влакове (с алуминиеви кошове) и др.

Капацитета и превозната способност на метрото се определя от дължината на влаковете и интервала между тях. По света дължината на влаковете е от 60м до 100-120м, като тя се определя в зависимост от натоварването с пътници. Класическото метро има дължина на влаковете от 100м до 200м (в случай с особено голямо натоварване до 220м в големи градове с население над 5-10милиона). Минималните интервали на движение и за двата типа метро, които не се различават съществено по капацитет при съизмерими дължини на влаковете, са 90сек.

Разкажете повече за етапите на изграждане на трети метродиаметър, очаквате ли предизвикателства в техническо отношение?
Работите се движат по график, като към момента са преместени всички инженерни мрежи. Изпълняват се конструкциите на метростанциите, като средно изпълнението им е около 6-8%.

През есента ще започне работата по последната осма станция от централния участък на Линия 3 (Етап 1 от изграждането на линията), а откритата процедура по ЗОП за изграждане на депото на ул. Житница е в напреднал етап, като, ако няма непредвидени забавяния, изпълнението може да започне в края на годината.

В етап на тръжна процедура е и Етап 2 на Линия 3, чийто предмет е проектиране и строителство на 4 подземни метростанции и 4км трасе. Участъкът представлява разширението на линията в западна посока от ул.Житница през кв. Овча купел до Околовръстното шосе в непосредствена близост до жп линията София-Перник. В началото на следващата година се очаква да започнат работите по изграждането му.

Другата част на Линия 3 е разширение в посока кв. В. Левски до бул. Ботевградско шосе е с дължина 4км и е с 4 метростанции. За момента няма осигурено финансиране за изпълнението на този планиран участък.

Предстоят ни много предизвикателства - най-вече по изграждането на централния участък на Линия 3, тъй като трасето преминава през възлови булеварди и кръстовища, движението по които не можем да си позволим да спрем изцяло, а дори и частичното спиране се планира в колкото е възможно по-кратки срокове. Другата трудност е, че се работи в изключително тесни площадки, които пък обуславят използването на сложни методи на строителство.

Например, метростанцията, ситуирана на Орлов мост, се очаква да е още по-сложна и трудна за изпълнение от Сердика II от втора линия на метрото, изпълнена в периода 2009-2012г. Тази станция преминава под оживеното кръстовище на Орлов мост, както и под действащата Линия1 на метрото, като ще има директна връзка с метростанция СУ Св. Кл. Охридски. Тя също ще се изгражда тунелно, по модифициран Нов австрийски тунелен метод от централна шахта с размери 30х20м. Южно от станцията тунелите на метрото на Линия 3 преминават под действащите тунели на Линия 1, поради което дъното на метростанцията е разположено на значителна дълбочина от 26м. Значителна сложност идва от големия размер на напречното сечение на тунела, както и от голямата дълбочина, където геоложките условия са по-неблагоприятни, като има предпоставки за значително количество подземни води.

Станцията при Красно село, под бул. Цар Борис III също ще е много сложна за изпълнение, защото е на няколко нива, а над нея е разположено бъдещото кръстовище на две нива.

Каква е визията Ви за София, след като завършите изцяло софийското метро?
Ако се реализират всички заложени отклонения, метрото ще обслужва значителна част от града (над 68% при дял в системата на градския транспорт над 65%). Дори ако вземем само изградените вече участъци от Линия 1 и Линия 2 и се изгради третата линия, както е заложена в Общия устройствен план на града към момента, обществените ползи за града ще са много големи. Метрото се очаква да има над 50% дял в системата на градския транспорт. Наземния трафик ще се намали с около 30%, от което ще намалеят количествата вредни газове, изпускани в атмосферата, а също така и пътнотранспортните произшествия ще са с около 25% по-малко. Това са само малка част от ползите за града. Можем да добавим и по-голяма скорост на пътуване, което спестява много време на гражданите и гостите на града.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини