ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 6, 2016

В град Габрово приключи най-мащабната инвестиция във водопроводната система

Разговор с инж. Владимир Василев, Управител на ВиК - Габрово

В град Габрово приключи най-мащабната инвестиция във водопроводната система

Инж. Владимир Василев е роден на 18.06.1976 год. в гр. Севлиево. Завършил е Университета по архитектура, строителство и геодезия гр.София - строителен инженер по Водоснабдяване и канализация. От 2000 год. е работил последователно, като технически ръководител и главен инженер на ВиК Бяла - гр. Севлиево и като обектов инженер при изграждане на Пречиствателната станция за отпадъчни води гр. Севлиево. От май 2010 год. е назначен за управител на ВиК - Габрово.

Инж. Василев, дружество ВиК - Габрово приключи изпълнението на Интегрирания проект за водния цикъл на град Габрово. Бихте ли разказал повече за реализацията на проекта?
Интегрираният проект за воден цикъл на град Габрово, най-мащабната инвестиция, правена във водопроводната система на Габрово, приключи успешно. В периода 2004-2015 год. ВиК-Габрово бе партньор на Община Габрово и активен участник в планирането и изпълнението на инвестицията. Тя е на стойност 87,8 милиона лева и се финансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от Държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма Околна среда 2007-20013 год.

В рамките на проекта бяха изградени 85,75км нова водопроводна мрежа и рехабилитирани 3533 бр. сградни отклонения. В резултат, общите загуби на вода намаляха от 82% на 48% за вътрешната водопроводна мрежа на град Габрово. Подадените водни количества за град Габрово са намалени два пъти, също така техническите загуби на вода за водопроводната мрежа обект на проекта са намалели от 73% на 39%, а авариите по разпределителната мрежа са намалели от 925 на 430 аварии годишно. Така с намаляването на разходите за експлоатация и поддръжка, дружеството вече може да концентрира усилията си в последващо подобряване на водоразпределителната мрежа на град Габрово, която не е обхваната от проекта.

По отношение на канализационната мрежа, изградени са 17,6км нова канализация, а дължината на рехабилитираната е 21,6км. С изграждането на нова канализация отпадъчните води на нови три квартала се отвеждат до градската пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ), а водните количества от девет дерета за изведени от канализационната система. Така отпадъчните води вече на 96% от населението на град Габрово се отвеждат в единна канализационна система (отнесено към 79% преди проекта). Свързаността на абонатите от публичния сектор към канализационната система пък е 100%. Реконструирани и модернизирани по Водния проект бяха и двете пречиствателни станции в Габрово - за питейни и отпадъчни води, ремонтирани са четири помпени станции и изградена е една нова.

ВиК-Габрово напълно реконструира и две пречиствателни станции за питейни води и пречиствателна станция за отпадъчни води в гр. Габрово. Разкажете повече за внедрените технологични процеси на съоръженията в пречиствателните станции!
Експлоатацията и поддръжката на двете пречиствателни станции в Габрово са качествено подобрени, вследствие на извършената инвестиция. В пречиствателните станции за питейни води е оптимизирана технологията на пречистване с въвеждане на двустъпална схема на пречистване чрез изграденото микросито и ламелен утаител. Подменени са всички технологични съоръжения по линия на водата и по линия на третирането на технологичните отпадъчни води, извършен е основен ремонт на всички сгради и помещения и е въведена е пълна автоматизация и диспечеризация на процесите в единен контролен пункт. След реконструкцията, средният дебит е 310л/сек, което задоволява нуждите от питейно водоснабдяване на града.

В реконструкцията на пречиствателна станция за отпадъчни води е запазена схемата на биологично пречистване на отпадъчната вода. Изграденото ново механично стъпало е оборудвано с груби и фини решетки с висок капацитет на отделяне на груби и фини механични замърсители, постъпили с отпадъчната вода от смесената канализация. Модерният аериран пясъкозадържател, в комбинация с класификатора на пясък и сепаратора за мазнини изпълнява изискванията за висок пречиствателен ефект по отношение на механичните замърсители. Три нови съоръжения има по пътя на водата до биобасейните. Това са реакторите за отделяне на фосфор, и два биобасейна оборудвани с ускорители на течението по време на процеса денитрификация и помпена станция за РАУ и ИАУ. Чувствителен е ефектът на пречистване по отношение на фосфора. Утайковото стопанство е нов комплекс от сгради и съоръжения. Новите съоръжения в сграда Обезводняване са с подобрени производствени параметри. В Газовото стопанство процесите се експлоатират нормално в съответствие с качеството на подаваната в метантанк утайка. Съгласно програмата за управление на утайките, обезводнените утайки към настоящия момент се съхраняват на територията на станцията. След натрупване на количества и бъдещи анализи за качеството им, като подобрител на почвата, ще се търси тяхната реализация. Реконструираната станция работи с хидравличен капацитет 14860куб.м/ден и капацитет на биологично пречистване 99780 еквивалент жители. Пречиствателната станция за отпадъчни води постига в максимална степен защита на екологичната среда на приемника река Янтра.

Открита е и новоизградената пречиствателна станция за отпадъчни води в град Трявна. Бихте ли ни дали повече информация за проекта?
Пречиствателната станция за отпадъчни води в град Трявна и довеждащ колектор към нея с дължина 1,7км. бяха изградени по проект на община Трявна, финансиран от Кохезионен фонд на Европейския съюз и правителството на Република България чрез оперативна програма Околна среда. Експлоатацията на обекта започна от 1-ви октомври 2015 год. Пречиствателната станция е оразмерена за 9000ЕЖ и Qср.дн.=2622м3/г в началото на експлоатационния период -2015год. и за 12000ЕЖ и Qср.дн.=2787м3/г в края на експлоатационния период -2040 год. Решена е като компактна станция за пълно биологично пречистване със следната технология. Входна помпена станция за сурови води с груба решетка, механично пречистване с фини решетки и пясъкозадържател, процес „продължителна аерация” и симулантна денитрификация в биобасейн с пневмо-механична аерация, вторични хоризонтални утаители, обеззаразяване с UV-дезинфекция, обезводняване на утайките с камерна филтър преса и реагентно кондициониране.

Прилагането на съвременни съоръжения и технологии за пречистване позволяват да се постигне максимална гъвкавост на технологичния процес при променливите изходни условия, лека поддръжка и надеждна експлоатация.

Какви са проектите в процес на изграждане и новите предизвикателства към дружеството?
Усилията в инвестиционната ни политика са насочени към подмяна на остарели и компрометирани водопроводи на улици, необхванати от водния проект на Габрово, в села на общината и често авариращи водопроводи в общините Дряново и Трявна. По правило се съобразяваме с инвестиционната политика на общините, на територията на които работим. За тази година сме планирали 450 хиляди лева за подмяна на водопроводната мрежа. До този момент в град Габрово сме подменили 5000м водопровод и 230м водопровод в четири села. В град Дряново е извършена реконструкция на водопровода на три улици, общо 472м. В град Трявна сме подменили 1087м. водопровод на четири улици и 520м в тревненско село.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини