Икономически модели позволяват многократно или повторно използване на един и същи ресурсРазговор с Г-н Борислав Малинов, Председател на Управителния съвет на Българската асоциация по рециклиранeБорислав Малинов е завършил УНСС, специалност икономика и управление на търговията. От създаването на Норд холдинг, е негов мажоритарен акционер и Председател на Надзорния съвет. От 1997г. до сега успешно ръководи апартхотел Лъки Банско.
Борислав Малинов е съучредител и дългогодишен председател на Българската асоциация по рециклиране (БАР), която ръководи вече четвърти мандат.
Г-н Малинов, бихте ли разказали за активността през тази година и поетите инициативи от Българска асоциация по рециклиране (БАР)?
Българска асоциация по рециклиране (БАР) е създадена през 1998год., като членската маса на Асоциацията се състои от малки, средни и големи фирми, и представлява най-голямата мрежа от независими оператори в областта на събирането и рециклиране на отпадъци на територията на България. Членовете са ангажирани с рециклирането на различни видове отпадъци и материали като пластмаса, метали, дърво, опаковки, текстил, гуми, стъкло, масла, хартия и така нататък.
Българската асоциация по рециклиране е асоцииран член на EuRIC, член на European Metal Trade&Recycling Federation (EUROMETREC), на Българската стопанска камара (БСК), на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българска търговско-промишлена палата (БТПП).
През настоящата година Асоциацията взе активно участие в съгласувателни процедури по изготвяне на проектозакона за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците и някои подзаконови нормативни актове по неговото прилагане, както и по проектозакона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. В последния основните ни предложения са свързани с въвеждане на квалифициран състав за кражба на метални отпадъци от така наречената рискова номенклатура (кабели, релси, шахти и други подобни), и с въвеждане на състав, свързан с незаконно приемане и съхраняване на отпадъци.
Участваме и във всички процеси, които касаят изготвянето на различни видове стандарти за третиране на отпадъци, както и във формиране на политики и законодателство за отпадъци, като тази година акцентът е върху законодателния пакет за кръговата икономика, който предложи Европейската Комисия.
Българската асоциация по рециклиране заяви готовност да участва в прехода към ефективна кръгова икономика. Какви са принципите на кръговата икономика и какви са обсъжданите промени?
Кръговата икономика представлява нов модел и алтернатива на използвания досега традиционния линеен модел в икономиката (вземи - направи - консумирай - изхвърли), при което продуктите завършваха жизнения си цикъл в депата или в инсинератори за изгаряне на отпадъци. При кръговия модел ще трябва да пазим ресурсите в употреба толкова дълго, колкото е възможно, да извличаме максималната стойност от тях, докато са в употреба, след което да ги възстановим, рециклираме и регенерираме в продукти и материали.
За да се улесни преходът към една по-ефективна кръгова икономика, Европейската комисия представи пакет от мерки за кръговата икономика, който включва преработени законодателни предложения относно отпадъците и всеобхватен план за действие, в който се определят конкретни действия, които Комисията да предприеме.
Предложенията относно отпадъците съдържат ясна и амбициозна дългосрочна визия за увеличаване на рециклирането и намаляване на депонирането на отпадъци, като същевременно включват конкретни мерки за преодоляване на практическите пречки с цел подобряване на управлението на отпадъците.
На практика, кръгова икономика предполага намаляване на отпадъците до минимум. Когато даден продукт достигне края на жизнения си цикъл, ако е възможно материалите от него се съхраняват в рамките на икономиката. Те могат да бъдат използвани отново и отново, като така създават допълнителна стойност.
Мерките, насочени към създаване на кръгова икономика включват повторно използване, ремонт, преустройство и рециклиране на съществуващите материали и продукти. Съобразно целите на кръговата икономика, стоките ще бъдат с по-дълъг живот, по-лесни за рециклиране или ремонтиране и съответно за повторна употреба.
Важни в цялостния процес са и кръговите бизнес модели на икономиката. Моделът на кръговите доставки, осигуряващи възобновяема енергия, био-базирани или напълно рециклируеми материали. Моделът на оползотворяване на ресурсите, при който се възстановяват полезни ресурси или енергия от страничните продукти или отпадъците. Моделът за удължаване на живота на продукта, удължаването на жизнения цикъл на продуктите и компонентите чрез ремонт, модернизация и препродажбата.
Следва моделът за споделяне на платформи, повишава се употребата на продуктите чрез споделено използване, достъп или собственост. И моделът продукт като услуга, предлагането на достъп до продукта, вместо собственост.
В пакета за изменение на законодателството за отпадъци, основния акцент на обсъждане между държавите в момента, са следните предложени от ЕК основни мерки: обща за ЕС цел за рециклирането на 65% от битовите отпадъци до 2030 година, обща за ЕС цел за рециклирането на 75% от отпадъците от опаковки до 2030 година, задължителна цел за намаляване на депонирането на отпадъци до максимум 10% от всички отпадъци до 2030година, определенията за отпадъците и методите на изчисление на целите от държавите-членки и минимални критерии за схеми за разширена отговорност на производителите, като се възнаграждават производителите, които пускат на пазара по-екологични продукти и насърчават тяхното оползотворяване и рециклиране в края на жизнения цикъл на продукта.
Бихте ли разказали повече за това какви за възможностите за подпомагане на рециклиращите компании в България?
Съществуват различни видове финансови механизми чрез програми, които предлагат субсидии и грантове или директно финансиращи програми от структури на Европейския съюз.
Намаляването на регулаторната тежест, произтичаща от нормативните актове, от своя страна, ще допринесе за увеличаване на конкурентоспособността на рециклиращите фирми и ще осигури тяхното равноправно място на световния пазар. За тази цел е необходимо дългите и скъпи административни процедури за рециклиращия сектор да бъдат сведени до необходимото, тъй като те допринасят за оскъпяването на вторичните суровини, и по този начин се стимулира използването на природните суровини, което не е целта на кръговата икономика.
Добре снабдения пазар с рециклируеми материали ще осигури ресурсната обезпеченост и на местния и на европейския пазар. За тази цел са необходими мерки за използване на еко маркировка, които биха стимулирали потребителите да избират рециклираните продукти. Мерките, които биха могли да бъдат - механизми, които стимулират рециклирането, като например по-ниски данъчни ставки на ДДС за екологични продукти и повторно употребявани стоки, а също така стимулиране на събираемостта на рециклируемите материали, като критерий за „зелените обществени поръчки“ следва да бъде по-устойчивият и екологосъобразен резултат, вместо по-ниската оферта и други.
При разумно отразяване на промените в действащите текстове на директивите за отпадъци от пакета за кръгова икономика, очакваният ефект би бил ясна и стабилна регулаторна рамка, гарантираща нови инвестиции в сектора с отпадъците, което е от първостепенно значение за развитието му и подпомагане на процеса на преминаване към кръгова икономика.
Част от бъдещия модел включва устойчиви икономически модели, които да позволят многократно или повторно използване на един и същи ресурс, като по този начин на практика се удължава и неговия жизнен цикъл.
Г-н Малинов, предстои Международно експо по рециклиране, Москва, 2017. Моля да дадете повече информация за това предстоящо събитие.
Това е 13-тия Международен форум и Международно експо по рециклиране. Ще се проведе на от 28-ми до 30-ти март 2017година в Москва, Русия, с участието на над хиляда делегати и изложители от цял свят.
Идеята на изложбата е да представят нови технологии и оборудване за преработка на различни видове отпадъци. Важни акценти в изложението и дневния ред са следните отпадъци: електронни и електрически технологии, батерии и други подобни, метални отпадъци, също така рециклиране на превозни средства, военно оборудване, селскостопанско оборудване. Хартия, пластмаса, стъкло, гуми, оползотворяване на масла и химикали, разбира се, също са сред основните отпадъци, на които изложението акцентира. 25/09/2016 |