Клиентите ни получават модерен и иновативен инструмент за управлениеРазговор с г-н Драгомир Бояджиев, Управител на СентраГ-н Бояджиев, каква е необходимостта от прилагането на интелигентни системи за управление на водния цикъл?
ВиК Дружествата са непрекъснато критикувани, че качеството на предлаганите от тях услуги се влошава поради различни причини. Налага се инвестиране за създаване на модерни SCADA системи, които позволяват частично следене на мрежата, но не и възможност да се предвижда въздействието на различни фактори върху водопреносната мрежа.
Тези функционалности са включени в разработваната от Сентра услуга, при която клиента получава модерен и иновативен инструмент за управление на всички основни дейности и процеси от водния цикъл.
Основни значителни предимства на услугата са предоставянето на цялостно решение за управление на ВиК мрежата, базирано на облачна услуга. Наличните към момента на пазара услуги са насочени към софтуерно управление на отделни части от процеса, но не и към предоставяне на цялостно интегрирано решение. Следващо предимство е предсказващото поддържане на съоръженията, основано на прогнозна диагностика, оценка на риска, както и вземане на решение за превантивни и/или коригиращи действия и генериране на разписание за последователността от работи за изпълнението им, чрез въвеждане на хидроложки модел. Отворената система, поддържаща всички стандартни протоколи за обмен на информацията между крайните устройства и отделните контролни центрове, също е едно от основните предимства на услугата. Модерните комуникационни решения, както на високо ниво, така и на ниво крайни устройства допринасят и за икономическата ефективност – услугата позволява ефективно управление на бюджетите на клиента, включително, чрез възможност за използване на крайни устройства и оборудване от практически всички марки и производители.
Също така предлаганото решение ще интегрира всички програмни продукти за поддръжка на мрежата в една централизирана услуга. Обединени са модулите за капиталови разходи, разходи за поддръжка и управление на активите и капиталово планиране. Иновация на услугата е предикативният анализ и оценка на оставащия полезен живот на тръбите и риска от цялостно влошаване на показателите на мрежата, както и изготвянето на разходно-ефективни капиталови програми. Изготвянето на рисков профил на всяка отделна тръба или участък, както и изготвянето на приоритизирани графици за подмяна, рехабилитация и поддръжка, в краткосрочни и дългосрочни планове за управление, също подпомагат инструмента за управление. Управление на човешките ресурси, потребителска база данни и GIS модул.
Чрез предлаганата услуга ще се позволява адекватното осигуряване на чиста вода за битови и промишлени нужди, както и управление и наблюдение на мрежата в реално време, а също и наблюдение и управление на отпадните води. Икономическото управление съдейства за повишаване на ефективността на ВиК Дружествата, чрез точно и непрекъснато отчитане на доставената вода, както и при контрол и управление на загубите в мрежата, доставката и прогнозиране на водните количества и управление на активите и капиталово планиране.
ВиК Дружествата ще могат информирано да изготвят приоритизирани графици за подмяна на тръбопроводите, рехабилитация и поддръжка на мрежата, управлението й в краткосрочен и дългосрочен план, както и разходно-ефективни цялостни капиталови програми. Резултатът ще бъде подобрено управление на активите и капиталово планиране, повишаване на капацитета, надеждността и ефективността на мрежите и устойчивостта на услугите.
Как ще се реализира интелигентната система за управление на водния цикъл като услуга?
По същество предлаганата комунална услуга, е частна облачна услуга, тип IaaS. Услугата ще се предоставя за ползване конкретно от отделен клиент - например ВиК Дружество. Услугата е свързана с използването на съвременните интелигентни софтуерни системи, позволяващи извличането на голямо количество данни, които могат лесно да бъдат анализирани и на чиято база могат да бъдат предприемани конкретни действия. Интелигентните системи са управляеми и могат да бъдат усъвършенствани, диагностицирани и коригирани от разстояние. Освен това, те са и с високо ниво на защита – благодарение на използването на най-съвременни алгоритми за криптиране и предаване на информация.
Какви са икономическите ползи от използването на услугата?
При структуриране на концепцията за предоставяне на иновативната комунална услуга са отчетени основните предимства за потребителя при използване на облачни услуги, които могат да се систематизират, като ефективно управлявани ИТ бюджети, ценово решение, липса или драстично намаление на първоначалните инвестиции и последващите капиталови разходи. Разбира се намаление на оперативните разходи и постигане на коректна крайна цена на база реално потребление.
На база спецификата на предлаганата услуга значително се намаляват експлоатационните разходи, тъй като в рамките й се позволява интегриране на съществуващото и вече инсталирано хардуерно оборудване на клиента – контролери и модули от ВиК мрежата. Добавянето на нови контролери и контролът и отчитането на монтираните крайни устройства, както и инсталиране и поддръжка на контролен център, също допринасят за намаляването на разходите.
Какви възможности за развитие има в бъдеще този вид услуга?
Основните мотиви за използване на интелигентна мрежа са подобрените надеждност, ефективност и устойчивост на всички съществуващи комунални селищни системи. Налице е бързо нарастващ интерес към инвестиции в интелигентни мрежи, които достигат отвъд сензорите за контрол и се простират до автоматика и технологии, активно следящи за пренос и разпределение, и вземащи автономни решения за подобряване на надеждността и ефективността на мрежата.
Реално, предлаганата от Сентра услуга лесно ще може да бъде адаптирана, надграждана и интегрирана за управление на почти всички процеси, протичащи в съвременния град. От гледна точка на изпълнение, интелигентната мрежа се основава на изграждането на сигурна цифрова инфраструктура, като тези системи са ключови елементи на зараждащата се интелигентна селищна система. 25/09/2016 |