Летище София може да обслужи и най-големите самолети, и в най-суровите климатични условияРазговор с инж. Иван Станчев, Директор Поддръжка и строително инвестиране, Летище СофияИнж. Станчев, какви са статистиките и тенденциите за повишаване на ползването на въздушният транспорт, след откриването на МС Летище София?
Като точна статистика не мога да дам конкретни данни, но се забелязва голяма натовареност на метрото особено, когато трафика е в часовете пик - това е сутрин, около обяд и вечер. Разбира се, като цяло изграждането на Метростанция Летище София е едно голямо облекчение, защото пътниците, които кацат не се насочват направо към таксита. Терминалната сграда е организирана с три потока на движение, с три цветови гами - такси, метро, така че всеки има възможността и правото да избере начина на транспорт.
Бихте ли дали повече информация за направените инфраструктурни промени, на Летище София?
Най-общо казано, Летище София в началото на хилядолетието изгради един проект, който беше разделен на две части - Лот Б1 и Лот Б2. Обособеният - Лот Б1 е новият пътнически терминал и прилежащата инфраструктура, а Лот Б2 е новата пистова система и съпътстващите работи към нея. Терминалът може да обслужва и могат да преминават 2 милиона и 600 хиляди пътника годишно. За съжаление много бързо достигнахме капацитета на Терминала, още през 2007 година (като причина може да се посочи ефектът от либерализирането на пазара на Европейския съюз) независимо, че направените прогнози от Европейската инвестиционна банка бяха, че ще достигнем капацитета през 2015 година. Терминал 1 не беше консервиран и продължава да работи, разбира се, използваме капацитета на Терминал 1 и тази година ще достигнем 4 милиона и 400 хиляди пътника.
Относно новата пистова система, както и изцяло новите пътеки за вървене въведени в експлоатация (скоростни и свързващи), Летище София може да обслужи и най-големите самолети и в най-суровите климатични условия.
Бихте ли коментирали разширението на мрежата от маршрути на Летище София?
Като летищен оператор, Летището има увеличение на маршрутите с двадесет и три. Като Wizz air разшири своята база на летището и от пет домуващи вече имаме седем домуващи въздухоплавателни средства. Ryanair създава своя база с три местодомуващи въздухоплавателни средства и двадесет и един маршрута, от които деветдесет седмични честоти. Ryanair и Wizz air, нискотарифните компании доведоха до този ръст на мрежата от маршрути.
Намерен ли е баланса между икономическите ползи от развиващата се индустрия и начинът, по който това се отразява на условията за живот на хората?
Проектът за изграждане на шумозащитен екран на площадката за изпитване на самолети беше изпълнен през 2009 година. Преди години площадката не беше заградена с това съоръжение. Консорциум с представители и от българска страна изгради съоръжението, което е първото по рода си на Балканския полуостров. Там се изпитва всяко въздухоплавателното средство, след като е преминало ремонт и се правят съответните запуски. Изграденото съоръжение намалява шума, особено към града. Това „намаляване“ разбира се е един плюс, като не може да се каже, че е достатъчно или не. На този въпрос не би могло да се отговори еднозначно, но Летище София прави съответните стъпки да се правят необходимите подобрения в тази посока.
От гледна точка на антиобледеняването, трябва да допълня и да отбележим, че летище София има изградени две площадки (източна и западна) въведени в експлоатация с изпълнението на Лот Б1 и Лот Б2. Източната площадка беше разширена през 2015 година и на нея вече има възможност да бъдат обслужвани три въздухоплавателни средства. Целият продукт - антиобледенителна течност, се сепарира в отделен резервоар, изсмуква се, като заустването е конторлирано. Специализирана фирма източва резервоарите и зауства, там където съответните отговорни институции са позволили и е указано. 26/11/2016 |