ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 8, 2016

Участваме активно в проектирането на инфраструктурния облик на столицата

Разговор с инж. Маньо Манев, Управител на БИАС-М

Участваме активно в проектирането на инфраструктурния облик на столицата

Инж. Манев, бихте ли представили дейността и екипа на БИАС-М?
Проектантското бюро е създадено през 1995г. Екипът ни съчетава опита на утвърдени специалисти и ентусиазма на млади, амбициозни проектанти с новаторски виждания и модерен подход към решаване на задачите. Колективът ни се състои от 18 постоянно действащи проектанти: 17 строителни инженери-конструктори и 1 архитект, като дейността ни се подпомага и от 1 офис мениджър. Бюрото извършва проектиране и консултиране в сферата на високото, ниско и транспортно строителство, както и за специфично строителство - преустройства, реконструкции, укрепване на строителни изкопи и др.

Основната насоченост в дейността ни са строителните конструкции, включващи стоманобетонни конструкции, стоманени, комбинирани (стомано-стоманобетонни), дървени конструкции и др., като фирмата има и допълнителни възможности за комплексно проектиране, което да включва архитектура и всички други инженерни специалности.

В дългогодишната ни работа сме натрупали богат опит в изпълнението на различни проекти - от жилищни, обществени и административни сгради, ваканционни комплекси до големи по мащаб и сложност инфраструктурни проекти - такива на подземни съоръжения, транспортни възли, пътни мостове и естакади. Имаме сериозно участие в проектирането на трите метродиаметъра на Софийското метро.

Бихте ли дали информация за метростанциите, в които участвате на трети метродиаметър на софийското метро: метод на изграждане, параметри?
Работили сме по проектирането и на двата метродиаметъра на софийското метро, които вече са в експлоатация. Мога да спомена изпълнените от нас метростанции и подземни паркинги. От II-ри метродиаметър сме проектирали МС Бели Дунав, Надежда с подземен паркинг, Лъвов мост, Джеймс Баучер с подземен паркинг, както и пуснатата наскоро в експлоатация Метростанция Витоша. От I-ви метродиаметър, наши са конструктивните проекти за МС Дружба и метротунел, МС Искърско шосе и метротунел, както и трите нови метростанции с прилежащите тунелни участъци в ж.к. Младост в посока Бизнес парк - МС Александър Малинов, МС Акад. Александър Теодоров - Балан и МС Бизнес парк с подземен паркинг. В момента е в процес на изпълнение третата линия на метрото, по която също работим. БИАС-М е мениджър по проектирането, водещ проектант и проектант по архитектурно строителната част на Лот-2 от Първи етап на III-ти метродиаметър, който включва трите метростанции в централната градска част - Метростанцията на бул. Патриарх Евтимий и метростанциите пред НДК и Медицинска Академия.

Проектант сме по конструктивната част на МС при Театър Зад канала, която е част от Лот-1, Първи етап и се изпълнява в момента. В следващите месеци ни предстои проектирането на нова метростанция по бул. Владимир Вазов и тунелен участък, които са част от Втори етап на III-ти метродиаметър.

Стартираме и проектните работи по Метродепо Земляне за техническа поддръжка и престой на подвижния състав за трета метролиния. В този проект също ще бъдем водещ проектант, като освен проектирането по архитектурно - строителната част, ще координираме и работата на всички инженерни специалности.

По отношение на метода на изграждане и някои параметри на Метростанциите от трети метродиаметър: МС Патриарх Евтимий, с прилежащи подлези - метростанцията е ситуирана по бул. Патриарх Евтимий в близост до кръстовището с ул. Граф Игнатиев. Общата дължина на съоръжението е 130m, а светлата широчина e 17m. Във височина станцията има четири нива, като се достига до дълбочина 22m. Основните подходи-входове към станцията обслужват кръстовището с ул. Граф Игнатиев и бул. Васил Левски.

Метростанцията е подземна и се изпълнява по полу-открит способ, от горе надолу - Милански метод. Често използваме този метод на изпълнение, когато се налага бързо възстановяване на движението върху съоръжението. Това е възможно, тъй като първоначално се изпълнява горната плоча върху терена, стъпила на предварително излети шлицови стени, след което под нейна защита се извършват изкопните работи. В района на метростанцията има инфраструктура, която е реконструирана в тротоарните зони с оглед - технологията на изпълнение.

МС НДК, с прилежащи подлези - метростнацията се намира под бул. Патриарх Евтимий между пресечките с бул. Витоша и ул. Княз Борис I. От източната страна на съоръжението е ситуиран подлез за връзка с Метростанция НДК от втори метродиаметър, а от западната страна е проектиран подлез за връзка с два входа при градинката на църквата “Св.Георги”. Станцията е подземна и се изпълнява по полу-открит способ, от горе надолу - Милански метод. Общата дължина на съоръжението е 120m. Светлият размер между вътрешните стени е около 16m. Във височина има четири нива, като дълбочината на изкопа за изпълнение на станцията е около 25m.

МС Медицинска Академия, с прилежащи подлези - метростанцията се намира до кръстовището на улица Св. Георги Софийски и бул. Пенчо Славейков северно от Александровска болница. Общата дължина е 147m., а разстоянието между вътрешните стени е 17,30cm. Дълбочината на изкопа за изпълнение на станцията варира от 16,5÷18m. Метростанцията представлява съчетание от външна и вътрешна конструкция. Изпълнението е по Милански метод. Метростанциите от III-ти метродиаметър са в процес на строителство и е предвидено да бъдат завършени до 2018г.

Проектирали сте редица пътни съоръжения и пътни инфраструктурни проекти. Бихте ли отличили някои от тях?
Като един от по-интересните транспортни възли и съоръжения, които сме проектирали, бих отбелязал Пътен възел СОП - бул. Сливница - кръгово кръстовище. Възложител на проекта за съоръжението е АПИ, а изпълнител е Трейс СОП. Пътният възел представлява кръстовище на три нива - първо полуподземно ниво, второ на кота терен и трето ниво, преминаващо на естакада над тях. Под прилежащия терен преминава пътното трасе на софийския околовръстен път (СОП), а по естакадата над кръстовището – трасето на бул. Сливница. За връзка между двата пътя е проектирано централно кръгово движение на ниво терен и отделни директни, дублиращи локални платна, за безконфликтно преминаване. БИАС-М е проектант по конструктивната част на всички основни елементи и прилежащи съоръжения, с изключение на естакадното преминаване. Пътният възел е в експлоатация от 2016г.

Значимо съоръжение, което сме проектирали е Кръгово кръстовище на бул. Сливница и бул. Княгиня Мария Луиза - пътен възел Лъвов мост. Пътният възел е развит на три нива и съчетава три вида обществен транспорт - автомобилен, трамваен и метро. В двете посоки на бул. Сливница са предвидени по две „бързи“ платна, преминаващи в транспортни тунели, под кръстовището и над съществуващата метростанция отдолу. На нивото на прилежащия терен е реализирано кръгово кръстовище, свързващо чрез рампи „бързите“ платна с бул. Княгиня Мария Луиза. За получаване на кръговото кръстовище, са проектирани два нови, дъгообразни моста, над река Владайска.

Пътно транспортно съоръжение, на което предстои изпълнение е Надлез над жп линия София -Варна, и път III– 2008 - Девня - Езерово - Варна при км10+960. Съоръжението е част от нов пътен възел. Надлезът осигурява безконфликтно преминаване на второстепенния път над жп линията София-Варна и път III-2008 Девня - Езерово - Варна. Габаритът на съоръжението е 10.5m. Надлезът е двуотворна мостова конструкция с обща дължина 49.7m - един отвор 27m и един отвор 22.7m.

Бих споменал още и кръстовището на бул. България и бул. Гешов, инженеринг на Балканстрой - част конструкции. Уникална кръгова конструкция с прилежащи мостове - рампи, както и много други проекти.

Бихте ли обобщили развитието на пътната и транспортна инфраструктура в София и страната?
Нашето бюро е много чувствително към градската среда и правим опити за структуриране начина за развитието й. Трябва да бъдат определени целите, да определим пътищата, по които да ги следваме и да ги осъществим.

Необходимо е параметриране на политики от управляващите органи, базирани на гражданските очаквания, обобщени от професионалисти, обсъждани и завършващи със задания за конкурси. Конкурси с отчитане цена и качество на продукта. Не бива да сме против инженеринга, при зададени параметри дава добро съотношение между цена и качество.

Имаме общ устройствен план, който трябва да се актуализира и да се изпълнява. Де не се правят неща на парче. Трябва да имаме и по-гъвкави решения по отношение на малки промени в градската пътна мрежа, съобразно конкретни възли, дори в маркировки.

Мисля, че недостатъчно се използва експертизата на професионалната колегия. Така например ние сме се подготвили от няколко години за обсъждане и сме сезирали управленските органи на града. Предали сме едно не ангажиращо предложение, схема върху транспортно – комуникационния план на София с раздели: малки локални модификации; предложения за актуализация; също така и за релсовия ел. транспорт. Във времето, когато има силен обществен натиск за “свиване” на автомобилния поток в града, ние считаме, че транспортно – комуникационната схема не бива и не може да се ограничава, но трябва да се пренасочва и да не се натрапва. Градът има нужда от решения и ние сме готови да участваме с експертно мнение.