ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина X, брой 8, 2016

Изпълняваме поредна сериозна инвестиционна програма

Разговор с г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на Столична община

Изпълняваме поредна сериозна инвестиционна програма

Г-жо Фандъкова, един от най-мащабните проекти е изграждането на трети метродиаметър на софийското метро. Какъв е етапът на изпълнение на проекта?
София има потенциала да се развива, като зелен и иновативен град. Целта на нашите проектите е градът ни да бъде по-добър за хората и с по-чиста околна среда. Строителството на метрото е стратегически проект, които освен, че създава удобство за хората, намалява чувствително вредните емисии от транспорта. В края на лятото пуснахме в експлоатация още една отсечка на метрото - от бул. Джеймс Баучер до ул. Сребърна. Тази година започнахме и третата линия. В момента се работи по първите 7км в отсечката от бул.Владимир Вазов до Красно село, като се изграждат конструкциите на 7-те нови метростанции. Изпълнението на строителните работи е в рамките на 15 до 20% на различните станции. До края на годината ще започнем и изграждането на осмата станция на бул. Владимир Вазов. Вторият етап от 4км - от Красно село до Околовръстния път - започваме следващата година. В момента се провеждат процедурите за избор на изпълнител. Преди дни посетих завода в Германия, където се изработи тунелопробината машина, с която ще се прокопаят тунелите през централната градска част. Машината е готова и през февруари ще започне прокопаването на тунелите. В момента софийското метрото е с 40км метромрежа, а с третия лъч ще достигне дължина от 52 километра с 47 станции. Очакванията ни са с третия лъч делът на метрото в системата на градския транспорт да стигне почти 50%, да се използва от половин милион души дневно и да спестяваме годишно 90хил.т. вредни емисии. Анализите сочат, че с изграждането на третата линия можем да очакваме 20% намаляване на трафика по направлението. Третата линия е различна от Линии 1 и 2, защото с нея въвеждаме транспортната автоматика от ново поколение с възможност за движение без машинисти, както и защитни стени между трасето и пероните. Убедена съм, че този най-екологичен транспорт ще продължи да бъде предпочитан от столичани.

Каква е Вашата визия за Столицата, след като бъде завършен и трети метородиаметър?
Метрото е приоритетен инфраструктурен проект, като най-екологичен и бърз градски транспорт. След като завършим третата линия в Генералния план на метрото, съгласно Общия устройствен план на София, е предвидено развитие на всяка от трите линии. Тези разширения ще се реализират според натоварването с пътници, при доказаната необходимост и финансова обезпеченост. Знаете, че вече изградихме първото разширение на първия лъч към Бизнес парка и към Летището. Към момента има доказана необходимост от разширение в две посоки. Едната е към район Слатина – кв. Гео Милев до зала Арена Армеец София. Тя ще бъде част от третия лъч. Другото разширение е на първата линия по бул. Царица Йоанна в район Люлин. Там предвиждаме и буферен паркинг на Околовръстен път и бул. Царица Йоанна. Целта е хората да могат да паркират и да използват метрото, като най-бърз транспорт за придвижване в рамките на града.

Друг много голям проект е Околовръстният път на София. Бихте ли дали информация за изпълнението на Източната и Южна тангента?
Заедно със строителството на Северната скоростна тангента са изградени близо 35км първокласни обходни маршрути на София. Когато започнахме работа бяха около 10км. С пускането за движение на директното трасе на втория участък от Западната дъга и Северната скоростна тангента осигурихме връзки с магистралите „Хемус“, „Люлин“ и „Тракия“. Северната скоростна тангента улесни достъпа до северните територии на общината. Сега задачата ни е да построим връзка със съседните населени места. Работим по проектите за Източната тангента и бул. Рожен, като през 2017г. планираме да започнем пробива на бул. Рожен до връзката със Северната скоростна тангента и участък от Източната тангента, свързващ Северна скоростна тангента и бул. Владимир Вазов.

Освен това е възложено разработването на проекти за два участъка на Околовръстния път. Единият е от пътен възел на бул. България до пътния възел с автомагистрала Люлин. Той минава през териториите на районите Витоша, Овча купел и Люлин. В момента се работи по регулационно регламентиране на територията, като очаквам до средата на следващата година идейният проект да бъде уточнен. Другият участък е от пътен възел Младост до караулката преди автомагистрала Тракия. Този обект е в по-напреднал етап и минава през териториите на районите Младост, Витоша и Панчарево. Общата дължина е близо 6км, включва по три ленти в посока за директно движение, плюс локално платно във всяко направление, тоест общо 6 ленти и 2 локални платна. Проектът предвижда и 4 нови пътни възела, които да осигурят развръзките към различни територии - към стария път на с. Лозен, за с. Герман, за бул. Самоковско шосе и към обходния път на кв. Младост. За целия този участък има изработен и влязъл в сила подробен устройствен план. В момента се подготвят скици по искане на Агенция пътна инфраструктура за започване на отчуждително производство. Столична община има ангажимент за изработването на идейния проект, той е готов и в момента се съгласува с АПИ. Очакванията ни са през 2017г. да започнат реални действия по изграждането на пътния възел при Горубляне.

Тази година започнаха и се реализираха редица инфраструктурни проекти. Бихте ли коментирали някои от тях?
През това лято изпълняваме поредната сериозна инвестиционна програма. Продължаваме с рехабилитацията на ключови пътни връзки, като продължаваме и с програмата за изграждане на улици в кварталите. В последните години реновирахме цялостно 130км основни улици и булеварди, и продължаваме и тази година, като съобразяваме обектите и със започналото строителство на метрото. През летните месеци успяхме да реновираме цялостно бул. Владимир Вазов от моста Чавдар до бул. Ботевградско шосе заедно с 9 мостови съоръжения и 1 подлез под бул. Владимир Вазов. Ремонтирахме още един участък от бул. Ботевградско шосе - от ул. Витиня до ул. Летоструй, както и първия етап от бул. Монтевидео - от ул. Линкълн до ул. 763. Отчуждителните процедури за втория етап приключиха и през следващата година продължаваме с разширението на булеварда в частта от ул. 763 до Околовръстния път. Приключи и ремонтът на бул. Витоша – в последния участък до входа на Южния парк. Още се работи на ул. Козлодуй – през миналата седмица пуснахме движението, но фирмата продължава работа по тротоарите и осветлението. Още продължават строителните дейности по бул. Черни връх и реконструкцията на ул. Богатица, които са двата най-тежки обекта за тази година. И двата са свързани с подмяна и изграждане на нова подземна инфраструктура. Очаквам строителните дейности да приключат до края на годината. Доизграждането на ул. Обиколна в Дружба ще приключи в началото на ноември. За мен е важно строителите да работят активно и да спазват графика на обектите, както и новите пътни връзки да бъдат изпълнени качествено. Фирмите, които работят в София знаят, че компромиси с качеството не допускам. При констатирани проблеми в процеса на работа връщаме изпълнителя да преработи за своя сметка. При неспазване на срока за изпълнение налагаме санкция за всеки ден просрочие. Вярвам, че това е начинът да дисциплинираме фирмите, гражданите от своя страна също помагат, като ни подават своевременно сигнали.

Какво предстои и какви са предизвикателствата пред Столична община за 2017г.?
През следващата година започваме поетапно да освобождаваме булевардите, на които имаме стеснения и затваряне заради строителството на третия лъч на метрото. Още в края на ноември ще пуснем движението по бул. Гоце Делчев с локалните платна на бул. Цар Борис III, като ул. Житница остава затворена и през следваща година заради изграждането на тунела за подземно преминаване на автомобилите. През пролетта възстановяваме движението по бул. Патриарх Евтимий, където също изграждаме една от новите метростанции. Предвиждаме догодина да започнем цялостния ремонт на бул. Дондуков и ул. Граф Игнатиев, като и на двата обекта ще сменим релсовия път. Провеждат се обществено представяне и обществено обсъждане с хора, които живеят в района на бул. Дондуков, както и с граждани и организации, които имат отношение към темата, за избор на настилките - вариантите са три с асфалт, с павета или смесен, при който активните ленти са с асфалт, а крайните с павета. Възложила съм да се разработи проект, при който да има възможност и за велоалея. В програмата за следващата година ще продължим с разширението на бул. Монтевидео, с изграждане на бул. Тодор Каблешков от бул. Цар Борис III до ул. Бъкстон, реновиране на бул. Шипченски проход от ул. Куклата до бул. Асен Йорданов и бул. Асен Йорданов от бул. Цариградско шосе до ул. Шипченски проход, както и ремонт на ул. Каменоделска. Ще продължим и с програмата за ремонт на квартални улици. През тази година успяхме да реновираме цялостно над 30 вътрешноквартални улици, а целта ни е да обвържем тези ремонти и с облагородяване на междублокови пространства и изграждане на нови пространства за спорт близо до домовете на хората. Затова кметовете на районите трябва да са активни и да предложат конкретни обекти, които са бъдат изпълнени през 2017г.