Класацията ТОП 100 ни дава основание за оптимизъмРазговор с г-н Цветан Симеонов, Председател на БТППГ-н Симеонов, премина 18-то поредно издание на класацията ТОП 100 на Палатата. Допринасят ли изпълняваните инфраструктурни проекти за доброто класиране на строителния бранш?
В класацията на БТПП за 100-те най-бързо растящите фирми всяка четвърта фирма е от строителния бранш. Тоест делът на сектора е 25%, което е много добро постижение, като се има предвид, че строителството формира около 5% от брутния вътрешен продукт на страната. Необходимо е да отбележим, че в класацията фирмите са ранжирани по ръста на приходите от продажби, който са постигнали през 2015год. спрямо 2014год. Класацията на БТПП е готова една година преди такава информация да се събере и обобщи от НСИ и Евростат. За добрите резултати на бранша допринасят най-вече изпълняваните публични проекти, като европейските средства са ключови за благоприятните тенденции в сектора. Миналата година беше преходна заради приключване на програмния период и разплащанията оказаха позитивно влияние.
Какви са предизвикателствата за компаниите, които участват в изпълнението на публични, инфраструктурни проекти в страната?
Един от основните въпроси, който все още остава отворен при изпълнението на значими инфраструктурни проекти и затруднява компаниите, е участието им в обществените поръчки. В проучване на БТПП обществените поръчки и съдебната система са двете области, при които преобладаващата част от членовете на БТПП дават оценката си, че там нивото на корупция е най-високо. Въпреки че тази година бе приет нов Закон за обществени поръчки, фирмите не забелязват промяна към по-прозрачни и по-конкуренти търгове. Бяхме свидетели на отменени обществени поръчки. Отмяната във всеки случай има за последица лабилност и непредвидимост на условията за стопанска дейност, респективно – влошаване на бизнес средата и отлив на инвестиции (чуждестранни и местни).
Процедурите за възлагане на обществени поръчки следва да се провеждат по законово предвидения начин, така че в краен резултат да изключва всякакво съмнение за пристрастие и най-оптимално/най-рационално изразходване на публични средства, а пътят е един – ако е възможно, да се проведе по електронен път и резултатите да се обявят публично – няма по-добър контролен орган от гражданското общество във всяка страна. Все пак е хубаво в бъдеще, ако се констатират някакви нарушения, поръчките не само да бъдат отменени, но и да има санкционирани лица и също да се дава достатъчно публичност на това.
Разполагат ли младите специалисти с добри възможности за професионална реализация в България?
Сериозен проблем пред много компании е да си намерят подходящи кадри и да ги задържат. Затова БТПП изразява своята подкрепа за промени в законодателството, даващи възможност/задължение за специалистите да работят във финансиралата ги фирма за определен срок (3-5 години) или още по-радикално - ограничение за започване на работа в друга конкурентна фирма, освен при отказ на тази, която е финансирала обучението или при възстановяване на средствата, инвестирани в подготовката на съответния специалист.
Също в тази насока БТПП счита, че е необходимо и да бъда направени промени за студентите държавна поръчка - след като държавата е инвестирала в тяхното обучение, би следвало те да са длъжни да останат и да приложат наученото в страната за определен период от време или възстановят публичните средства.
Успява ли бизнеса да планира дългосрочно дейностите си?
Добрите резултати на фирмите от класацията ТОП 100 ни дават основание за оптимизъм. Тази година очакваме икономически растеж около 3%, като подобен растеж може да се постигне и през 2017год. По изчисления на БТПП се очаква в края на тази година средната работна заплата да надмине 1000лв. Двигател ще бъде отново износът, при вътрешното потребление трудно може да се очаква сериозно увеличение, макар че има положителни сигнали.
Но средата е доста динамична, както у нас, така и в региона, което затруднява фирмите при дългосрочното планиране на дейностите им. Сериозна пречка е честото изменение на законите, както и излишните регулации, които генерират значителни разходи за фирмите. Проучването важи за страните от ЕС и на европейско ниво е необходимо намаляване на административната тежест пред бизнеса. 26/11/2016 |